Még május 2-án hirdetett általános sztrájkot az amerikai írók céhe, melynek elsődleges célja az volt, hogy a streamingszolgáltatóknak dolgozó szerzők méltatlan helyzetét rendezze, és hogy még azelőtt elérje a mesterséges intelligencia kreatív célokra történő alkalmazásának korlátozását, mielőtt az elvenné a forgatókönyvírók munkáját.
Az előbbire már égető szüksége volt az ágazatnak, ugyanis a streamingplatformok részére gyártó stúdiók által használt alapszerződések semmilyen javadalmazást nem biztosítottak a szerzők számára abban az esetben, ha az általuk írt szkriptből készült film kasszasikernek bizonyul. Az így ipari sztenderként használt szerződések tehát rendkívül előnytelenek voltak az írók számára, akik egy fillért sem láthattak a bevételekből.
A sztrájk komoly leálláshoz vezetett Hollywoodban, amit csak súlyosbított, hogy később a színészek céhe is beszállt a munkabeszüntetésbe. Ez egyelőre még nem érezhető, hiszen idén már leforgott filmeket és sorozatokat mutattak be a mozik és a streamingszolgáltatók, de jövőre egészen biztosan begyűrűzik majd ez a közel öt hónapos leállás a premiernaptárakba.
Most azonban végre jó hírről számolhatunk be: az írók céhe bejelentette, hogy 146 nappal a sztrájk kihirdetése után sikerült megállapodniuk az alapszerződések módosításáról.
Ennek részleteire vonatkozóan egyelőre még nem teljes a tájékoztatás, de a közlemény szerint az egyezség rendkívüli, ugyanis az írók összes követelésével összhangban van. Az alapszerződés szövegére vonatkozóan azután várható részletes tájékoztatás, hogy azt a stúdiók képviseletében eljáró illetékesek aláírták, majd azt az amerikai írók szövetségének 11 ezer tagja is elfogadta. Eddig a pontig hivatalosan a sztrájk is érvényben marad, amire fel is hívták a tagok figyelmét.
Mivel a szerződés aláírása után még egy-két nap ahhoz is kell, hogy a céh közgyűlésen jóváhagyja a sztrájk beszüntetését, az írók sztrájkjának hivatalos végére is várni kell még néhány napot.
(Forrás: Variety, főkép: Getty Images)
Ez is érdekelhet: