Nem is sejtjük, hányféle megbetegedés alakulhat ki a végbél tájékán. Ezek közül az aranyérről már biztosan mindenki hallott, hiszen a népesség körülbelül felét érinti. Ám vannak más betegségek is, melyek bőrelváltozással járhatnak, ezeket pedig kezelni kell. Hogyan? Erről írunk részletesebben.
A külső aranyér
Az aranyérnek két fajtáját különböztetik meg az orvosok: a külső és a belső aranyeret. Az előbbi gyógyítását követően azonban maradhatnak bőrnyúlványok, melyek számos kellemetlenséget okozhatnak.
A végbél környéki bőrelváltozások kezelése is a proktológusok feladata, nekünk olyan helyet érdemes felkeresni, ahol barátságos légkörben, megnyugtató módon történik minden vizsgálat, gyógymód. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ már többször is elnyerte az Év magánrendelője díjat, így itt valóban megbízható, segítőkész szakembereket találunk.
Akár külső, akár belső aranyértől szenvedünk, a gyógyulás szempontjából mindenképp szükséges orvoshoz menni, és akár utókezelést is igénybe venni. A külső aranyér egyik jellemző tünetei például a viszketés és a vérzés, ezért jobb megszabadulni e kellemetlenségektől. Ha el is múlik a duzzanat kenőcs vagy ülőfürdő hatására, megmaradhat egy kis bőrnyúlvány, ami higiéniai szempontból sem jó.
Érdemes tehát a külső aranyér eltávolítását is orvosra bízni, nem pedig házi praktikákhoz folyamodni. Nem szabad szégyenlősnek lennünk a kivizsgálás során, bátran mondjunk el minden részletet a betegséggel kapcsolatban a proktológusnak, hogy a megfelelő gyógymódot kiválaszthassa.
Egyéb végbéltáji betegségek
Természetesen nemcsak az aranyér okozhat bőrelváltozással járó panaszokat. Még két ismert oka lehet a végbéltájon található bőrbetegségeknek.
- Kondilóma: Ezt a betegséget a HPV-vírus okozza, és sajnos igen gyakori jelenség ez is. Jellemző tünete a végbélnyílásnál vagy a nemi szervnél megjelenő szemölcs, szövetburjánzás, amely nem túl esztétikus látvány. Nagyobb baj, hogy a kondilóma rendkívül fertőző is, nemi úton terjed. Így a kivizsgálás és a kezelés elmaradhatatlan!
- Polipszerű elváltozás: A végbélben alakulhat ki gyulladás, ennek következtében pedig a bőr felületén megjelenhet polipszerű elváltozás, amely szintén kellemetlen tünetekkel járhat: begyulladhat, fájhat, viszkethet és székelési nehézségeket is okozhat. Itt is segíthet egy jó proktológus!
A megelőzés fontossága
Bármely betegségről is legyen szó, nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a megelőzés a legfontosabb. A végbél esetében ez különösen fontos! A székelési nehézségek, problémák ronthatnak az életminőségünkön, sem a hasmenés, sem a székrekedés nem tesz jót szervezetünknek.
Ahhoz, hogy ne alakuljanak ki a különböző végbéltáji betegségek, például az aranyér, rostokban gazdag ételeket kell fogyasztani. Kerülni érdemes a túl fűszeres ennivalókat és a szénsavas, cukrozott üdítőket. Fontos a rendszeres testmozgás is!
A fenti tanácsokat betartva és rendszeres szűrésekre járva megelőzhető a baj.
(Szponzorált tartalom)