Hosszú távon a megtakarítások, illetve befektetések biztosítják azt az anyagi hátteret, amire bátran építkezhetsz. Éppen ezért kardinális kérdést jelent, hogy portfóliód összeállítása személyre szabottan, az igényeidnek megfelelően történjen.
A legtöbb esetben pontosan ez jelenti a legnagyobb kihívást, hiszen mindenki a legoptimálisabb formába tenné pénzét, ám ez közel sem olyan egyszerű, mint azt esetleg elsőre gondolnád. Tudniillik nagyon sok mindentől függ, te épp mivel érhetsz el kimagasló eredményt. Ráadásul azt is mérlegelned kell, rendelkezel-e elegendő biztonsági tartalékkal, amihez könnyedén hozzáférhetsz, ha egy hirtelen nagyobb kiadással szembesülnél. A befektetések előtt érdemes lehet megtakarításokban gondolkodnod. Ez a két fogalom gyakran keveredik, noha a gyakorlatban egész mást takarnak és eltérően is kell tervezned mindegyiknél. A pénzügyi nyugalom eléréséhez elsőként ezzel kell foglalkoznod. Szerencsére számtalan lehetőség közül választhatsz és némi odafigyeléssel könnyedén célt érhetsz.
Így gondolkozz, ha megtakarításról van szó
Amikor tartalékot képeznél, akkor nem a bevételnövelésre kell helyezned a fő fókuszt. Ilyenkor tehát másodlagos kérdést jelent, hogy mekkora hozamot érhetsz el az adott eszközzel, ennél sokkal hangsúlyosabb kritérium, hogy bármikor hozzá tudj férni ehhez az összeghez, megkötések és extra költségek nélkül. Erre a célra a leggyakrabban készpénzt használnak, ám mielőtt így tennél, feltétlenül mérlegeld az esetleges hátulütőket. Tudniillik természetéből adódóan a készpénz meglehetősen sérülékeny és érzékeny a külső behatásokra, arról nem is beszélve, hogy elvesztése, vagy lopás esetén nagyon nehéz dolgod lesz a kártalanítással. Noha egy bankszámlán tartott megtakarítás is csupán minimális kamatozással bír, az ott tárolt összeg biztonságban van és bármikor, bárhonnan elérhető. Ugyancsak remek alternatívát jelenthet a letéti jegy is. Komoly dilemmát okozhat annak meghatározása, mekkora volumenű megtakarítás az optimális, azaz ha biztonsági tartalékot képzünk, milyen nagyságrendben gondolkodjunk. Ez egyénenként eltérhet, ám az aranyszabály az, hogy legalább félévnyi bevételünknek megfelelő összeget tegyünk félre. Amennyiben várható ennél magasabb hirtelen kiadás, vagy még nagyobb biztonságra törekednél, akkor bátran kalkulálj 12 havi tartalékkal.
Hogyan tervezz befektetéseid esetén?
Egész más logika mentén kell gondolkoznod abban az esetben, ha a célod a hosszú távú bevételnövelés. Ilyenkor ugyanis három tényező vizsgálatával választhatod ki azokat az eszközöket, amelyekkel sikert érhetsz el. Mindig kiemelt figyelmet kell fordítanod a kockázat mértékére, a szóban forgó konstrukció időtávjára, valamint a várható hozam nagyságára is. Kardinális jelentőséggel bír, hogy soha ne vállald túl magad, egyik vonatkozásában sem. Ha ehhez tartod magad, akkor el tudod kerülni az olyan csapdákat, mint például a gyorskölcsön. Ugyancsak ajánlott nagy hangsúlyt fektetned befektetéseid diverzifikálására. Gyakorta előforduló hiba ugyanis, hogy az egyes formák kapcsán alábecsülik a kockázatban rejlő veszélyeket. Különösképp igaz ez az olyan növekedési eszközök vonatkozásában, mint amilyen az ETF, vagy épp a befektetési- és ingatlanalapok. Tudniillik bár a magasabb rizikó sokkal nagyobb volumenű hozampotenciállal is járhat, ha ez túlmutat a kockázattűrő képességünkön, az komoly stresszforrás lehet hosszú távon. Ez pedig idővel szinte biztosan az adott befektetés felbontásához vezet majd, jellemzően épp a legrosszabb pillanatban. Kulcsfontosságú tehát, hogy körültekintő módon járj el, akár megtakarításaidról, akár befektetési portfóliód összeállításáról is legyen szó.
(Szponzorált tartalom)