Amikor beköszönt az ősz, hirtelen megnövekszik a légúti megbetegedések száma is. Ennek több oka is lehet, nem feltétlenül az időjárás változása az egyetlen befolyásoló tényező. Nézzük meg, hogy milyen magyarázat létezik még arra, hogy ilyenkor sokkal többen hűlnek meg.

Természetesen az időjárás változékonysága is indokot szolgáltat ezeknek a betegségeknek a keletkezéséhez, hiszen gyakran váltogathatja egymás az enyhe és a hidegebb idő, ahogy feltámadhat a szél, vagy eshet az eső is, amitől átnedvesedünk. Ezek a körülmények ráadásul a nyálkahártyák irritációját és kiszáradását is okozzák, ami pedig utat enged a kórokozóknak.

 

A Patikatt.hu többféle, légutakra való készítményt forgalmaz, amelyekkel enyhíthetők lehetnek a tünetek, illetve lerövidíthető a gyógyulási folyamat. Mi okozhat még légúti megbetegedéseket?

 

Miért van több fertőzés ősszel?

 

A napfény már alig-alig jut el a szervezetünkbe, az idő is hidegebb, ezért legyengülhet az immunrendszer, ami miatt fogékonyabbak vagyunk a fertőzésekre. Ősszel kezdődik az iskola is, a gyerekek együtt vannak közösségben, de mi is több időt töltünk zárt térben, ahogy az idő lehűl. Ez a tény azzal együtt, hogy a fűtés beindulásával szárazabb lesz a benti levegő, szintén irritálhatja a légutakat, elősegítheti a betegségeket.

 

Ősszel a légzőszervi kórokozók tehát sokkal aktívabbá válnak, ez a nátha és az influenza szezonjának kezdete is egyben. A vírusok könnyen terjednek egyik emberről a másikra tüsszögés, köhögés, valamint közvetlen érintkezés révén.

 

A megelőzés szerepe

 

A vírusok nagyon könnyen terjednek szennyezett felületeken, ezért a rendszeres és alapos kézmosás elengedhetetlen. Főleg, ha közösségi térben tartózkodunk, olyan tárgyakat érintünk meg, amit sok más ember is. Például kilincset, kapaszkodót a buszon vagy akár a lépcső melletti korlátot.

 

Az immunrendszer támogatása kiemelt szerepet kap ősszel, amit az egészséges étkezés, a testmozgás és a megfelelő minőségű, illetve mennyiségű pihenés mellett a vitaminok pótlásával is elősegíthetünk. Különösen D- és C-vitaminra van szükség ilyenkor, de mindenképpen konzultáljunk szakemberrel.

 

Ha sokat tartózkodunk zárt térben, szellőztessük gyakran a helyiséget, hiszen a levegő áramoltatása csökkenti a kórokozók koncentrációját. Amennyiben tehetjük, kerüljük el a zsúfolt helyeket, mert ott terjednek a leghatékonyabban a kórokozók is.

 

Gyakori légúti megbetegedések

 

A nátha általában nem veszélyes, de nagyon kellemetlen. Az influenza már súlyosabb megbetegedést jelent, ami erőteljesebb tünetekkel jár, és mindenképpen orvosi kezelést igényel. A hörghurut a hörgők gyulladását jelenti, vírus és baktérium is okozhatja.

 

Baktériumok, vírusok vagy gombák következtében alakul ki a tüdőgyulladás, ez is egy súlyosabb légúti fertőzés. Magas láz, erős köhögés, nehéz légzés, valamint mellkasi fájdalom a legjellemzőbb tünetei.

 

Arcüreggyulladás megfázás vagy allergia következtében is kialakulhat, szintén nagyon kellemetlen tünetekkel jár.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában