Bármennyire elővigyázatosak is vagyunk, a balesetek bizonyos helyzetekben elkerülhetetlenek: a közúti közlekedésben, a munkahelyünkön, de akár az otthoni tevékenységek során is érhetnek minket kisebb-nagyobb sérülések. Ha a baleset következtében fájdalmat vagy egyéb panaszokat tapasztalunk, azonnal orvoshoz fordulunk – ezt azonban akkor sem szabad elmulasztanunk, ha úgy érezzük, sérüléseinket otthon is kiheverjük.

Miért fontos a mielőbbi ellátás, ha baleset ért minket?

Ha balesetet szenvedünk, a mielőbbi orvosi kivizsgálás és ellátás kulcsfontosságú mind az azonnali tüneti kezelés és fájdalomcsillapítás, mind pedig a későbbi szövődmények megelőzése érdekében. Komolyabb sérülés esetén a helyszínen történő sürgősségi ellátás, az olyan teendők, mint

  • a helyszín biztosítása,
  • a sérülések stabilizálása,
  • vagy szükség esetén a vérzés megállítása,

akár életmentő is lehet. Amennyiben olyan állapot áll be, ami a gyors ellátás hiányában akár a sérült életét veszélyezteti, akkor nincs idő a gondolkodásra, mielőbb ki kell hívni a mentőszolgálatot is. Ilyen eset például az eszméletvesztés, a fejsérülés vagy csonttörés vagy éppen az égési sérülés is.

Mikor kerülhet sor diagnosztikai vizsgálatokra?

A helyszíni elsősegélynyújtást követően általában további szakorvosi vizsgálatokra kerül sor. Az olyan diagnosztikai vizsgálatokkal, mint a röntgen, a CT vagy az ultrahangvizsgálat, az orvos alaposabban kiértékelheti a sérülést és a páciens állapotát, ennek fényében pedig elrendelheti az adekvát kezelés mielőbbi megkezdését.

A kezelés részeként bizonyos esetekben invazív eljárásra is szükség lehet, ezért a sebészetre is beutalhat minket az orvos. A sebészeti beavatkozás hatékony megoldást jelenthet többek között, ha a baleset során

  •  a csontok elmozdultak, instabilak vagy nem gyógyulnak rendesen;
  •  idegentest került a szervezetünkbe;
  •  a diagnosztikai vizsgálatok súlyos szervi sérülést vagy belső vérzést mutatnak;
  •  az égési sérülések a bőr mélyebb rétegeit érintik;
  • vagy ha a hasi szerveink – a májunk, a lépünk vagy a beleink – sérültek.

Ezért ne mulasszuk el az orvosi kivizsgálást kisebb balesetekkor sem

Orvosi kivizsgálásra akkor is tanácsos bejelentkeznünk, ha a baleset okozta sérüléseink nem tűnnek olyan súlyosnak, illetve ha kezdetben tünetmentesek. A belső vérzést, a zúzódásokat vagy a lágyrészeket ért sérüléseket sokszor nem érzékeljük, vagy nem tartjuk súlyosnak – pedig ha nem kerülnek diagnosztizálásra, idővel akár komolyabb problémákat is okozhatnak.

A mielőbbi ellátás lehetővé teszi a szakorvos számára, hogy észrevegye és kezelje az esetleges szövődményeket, megelőzve ezzel hosszabb távú egészségügyi problémák kialakulását.

A fájdalom sokszor később jelentkezik

Baleset során a minket ért sérülések elsődleges indikátora a fájdalom – ugyanakkor nem minden sérülés okoz azonnali fájdalmat. A fejsérülések esetén például az olyan tünetek, mint a fejfájás, a szédülés vagy a zavartság, a balesetet követően néhány órával vagy akár napok múlva is kialakulhatnak.

Az azonnali orvosi kivizsgálás azonban ilyenkor is kimutathatja a sérülést már a fájdalom jelentkezése előtt, így pedig hamarabb megkezdhető a kezelés is.

Az orvosi kivizsgálás a megelőzést is szolgálja

A korai diagnózis lehetőséget ad a megelőző intézkedésekre, ami elősegítheti a gyorsabb gyógyulást és a normális életvitelhez való gyorsabb visszatérést. A kisebb sérülések utáni azonnali orvosi figyelem segít minimalizálni az egészségügyi kockázatokat, és hozzájárul a teljes gyógyuláshoz.

A sérülések dokumentálása jogi szempontból is fontos lehet

Bizonyos balesetek jogi következményekkel járhatnak, például ha mások érintettek, vagy ha az esemény a munkahelyünkön vagy a közúti közlekedés során történt. A sérülések orvos általi dokumentálása segíthet abban, hogy a felelősség tisztázható legyen, és megelőzhetők legyenek az esetleges jogi problémák.

Emellett ha más a felelős a balesetért, alátámaszthatja a kártérítési igényeinket is. A pontosan rögzített orvosi információk segíthetnek meghatározni, hogy milyen mértékű kártérítésre lehet szükség a sérülések, kezelések és gyógyulási folyamatok alapján.

Az orvosi kivizsgálást és ellátást tehát a legkisebb baleset esetében sem szabad elmulasztanunk – lehetőségeink szerint keressünk fel mielőbb szakorvost!

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

További cikkeink a témában