A nyár már a nyakunkon van, így nem csoda, hogy az ember lélekben már ott is van a homokos tengerparton, de legalábbis már van egy kész terve az éves kikapcsolódásra. És ha már nyaralás, akkor nem árt időben felkészülni a külföldi utazás kisebb-nagyobb pénzügyi csapdáira is, hogy a pihenés valóban a kikapcsolódásról szóljon, ne a bankkártyahasználat bukkanóiról.
Mivel számoljunk, mielőtt elindulunk?
A nyaralás előtt az egyik legfontosabb feladat, hogy tisztában legyünk a külföldi bankkártyahasználat díjaival és korlátaival. A pénzügyi tervezés alapvető eleme az utazásnak, ezért érdemes ezen a területen is figyelni a részletekre. Íme néhány hasznos tudnivaló, amelyek segítségünkre lehetnek.
Jelzés a banknak
Bizonyos esetekben érdemes lehet előre jelezni a bankunk ügyfélszolgálatán, hogy külföldre utazunk. Ha ritkán fizetünk más országban bankkártyával és valamilyen távoli, egzotikus helyre készülünk, fennállhat a veszélye annak, hogy az automatikus banki kockázatelemző rendszer a szokatlan helyszín miatt blokkolja a bankkártyánkat. Ha nem is jelentjük be a bankunknak az utazást, mindenképpen érdemes elmentenünk az ügyfélszolgálat telefonszámát, hogy szükség esetén azonnal intézkedhessünk.
Árfolyam
Mielőtt útnak indulunk, érdemes megvizsgálni, hogy a kiválasztott ország pénzneme hogyan viszonyul a hazai valutához. A különböző bankok eltérő árfolyamokat alkalmaznak, ezért érdemes tájékozódni, hogy melyik szolgáltató az előnyösebb a mi utazásunk során.
Készpénzfelvétel díjai
A készpénzfelvétel külföldön jellemzően magasabb díjjal jár, mint itthon. Fontos, hogy tisztában legyünk a bankunk által alkalmazott díjszabással, és felmérjük, hogy mennyi készpénzt tervezünk felvenni a bankszámlánkról az utazás alatt.
Tranzakciós díjak
A külföldi kártyás fizetések esetén is előfordulhatnak tranzakciós díjak, amelyeket általában a vásárlás összegének valamilyen százalékában határoznak meg. Célszerű megnézni, hogy a saját bankunknál milyen díjszabás érvényes, és ennek tudatában tervezni a kártyás vásárlásokat.
Napi és havi limit
A bankkártyákhoz gyakran társulnak napi és havi készpénzfelvételi és vásárlási limitértékek. Mielőtt külföldre utazunk, érdemes ellenőrizni, hogy milyen korlátok vonatkoznak a saját kártyánkra és szükség esetén módosítani ezeket az utazás alatti tervezett kiadásoknak megfelelően.
A kártya állapota
Talán banálisnak tűnhet, de sok bosszúságot okozhat, ezért megemlítjük: mielőtt hosszabb útra indulunk, nem árt ellenőrizni, hogy a kártyánk aktív-e és hogy mennyi ideig érvényes még! Ideális esetben a hazautazás dátumáig még mindenképp aktívnak kell lennie. Ha ez nem lenne adott, mihamarabb keressük fel a bankunkat, hogy még időben kaphassunk egy, a bankszámlánkhoz tartozó új kártyát!
Azt is jó tudni, hogy egyes kártyatípusok előnyösebbek külföldi használatra, mint mások: ebből a szempontból a Mastercard kártyák a legnépszerűbbek. Ezek a plasztikok világszerte elfogadottak, így bármely országban használhatóak, emellett sok esetben ingyenes pénzfelvételi lehetőséget is biztosítanak az ATM-eken keresztül. Fontos azonban figyelembe venni, hogy ezeknek a kártyáknak is lehetnek díjai és költségei, például valutaváltási díjak vagy tranzakciós díjak.
Körültekintően a nyaralás alatt is
A nyaralás előtti teendők mellett a pihenés során sem árt odafigyelni a pénzügyeinkre. Nézzük, mi mindent érdemes szem előtt tartani, hogy a kikapcsolódás alatt is biztonságban tudhassuk a pénzünket!
Talán egyértelmű, de nem árt hangsúlyozni: soha ne adjuk oda a bankkártyánkat senkinek és ne hagyjuk azt szem előtt. Ha étteremben fizetünk, kérjük, hogy a pincér hozza el a terminált az asztalunkhoz. Emellett érdemes a PIN-kódot is megtanulni fejből, semmiképp se írjuk bele a telefonunkba vagy bárhová máshová. Amennyiben lehetőségünk van rá, használjunk kontaktmentes fizetést, mivel így a kártyánkat nem kell behelyezni a terminálba. Ezen kívül érdemes bekapcsolni a bankkártyánkhoz tartozó mobilapplikációban a külföldi vásárlások értesítéseit, így azonnal láthatjuk, ha valaki jogtalanul használná azt.
Jó tudni, hogy ha külföldön fizetünk bankkártyával egy boltban vagy egy étteremben, akkor gyakran felmerülhet az úgynevezett DCC (Dynamic Currency Conversion) lehetősége. Ez azt jelenti, hogy választhatunk, hogy forintban vagy az adott devizában szeretnénk-e fizetni. Sokan azt gondolhatják, hogy forintban fizetni előnyösebb, mert így pontosan tudjuk, mennyit fizetünk. Azonban ez nem igaz: ha forintban fizetünk külföldön, akkor nem a saját bankunk árfolyama szerint váltanak, hanem az elfogadóhely által alkalmazott árfolyam szerint. Ez pedig jellemzően sokkal rosszabb feltételeket jelent számunkra.
Segítség bárhol, bármikor
Mindezeket a tudnivalókat érdemes szem előtt tartani, hogy valóban a pihenésé lehessen a főszerep a nyaralás során és ne a pénzügyeké. Végső soron pedig azt se feledjük, ha kérdésünk van, vagy bizonytalanok vagyunk a külföldi kártyahasználatot illetően, akkor bármikor felkereshetjük a pénzintézetünket! A legtöbb bank munkatársai mindig rendelkezésünkre állnak – mindegy, hogy éppen a japán rizsföldeken vagy a francia riviérán pihenünk!
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője az K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.
(Szponzorált tartalom)