Sokan azért nem mernek belevágni a felújítási munkálatokba, mert attól félnek, hogy a döntésük nyomán minden romba dőlhet. Minden, amit megszerettek, minden, amihez történetesen ragaszkodnak, minden, ami egyébként aktuálisan még teljesen jó állapotban van. De mindez egyáltalán nem egyenlő a renoválással együtt járó következményekkel. Főleg, hogy minden egyes részlet kitalálása a megrendelő fejében/kezében van. Azaz a módosítások pontosan akkorák, amekkorák még személy szerint könnyen tolerálhatóak.

Mikor érdemes részleges vagy teljes renoválásban gondolkodni?

A tapasztalt vízvezeték szerelő Budapest kerületeiben már sok mindent látott. Van, aki az egész fürdőszobáját egy mozdulattal porral egyenlővé kívánja tenni, és valami teljesen újat a helyébe álmodni. De akad, aki alig hajlandó a félig leszakadt csaptelepet végre kicseréltetni, vagy a lepattogzott csempét helyrehozatni. Nem biztos, hogy ez a két szélsőség bármikor is optimális megoldás. Alapjáraton a végig nem gondolt, érzelemből, hévből meghozott elhatározások többnyire nem bizonyulnak jónak. Az tény, hogy a szív hangja nagyon fontos, viszont a sikerhez az agy bölcsessége is elengedhetetlen.

Na, de hozzá nem értőként hogyan koordinálható és kontrollálható mindez? Természetesen szakember segítségével. Ha a tervezés folyamatát szakértő szemek figyelik, akkor nincsen mitől tartani, a zsákutcák és tévutak egy az egyben kikerülhetőek. Az biztos, hogy például a terepszemle nélkülözhetetlen. Hiszen egyébként elmondás alapján jóformán lehetetlen felmérni az aktuális helyzetet. Arról nem is beszélve, hogy számtalan alkalommal az, amit a megrendelő lát, látni vél, nem emlegethető egy lapon azzal, amit a hozzáértő tekintetek megtapasztalnak. Szóval a legfontosabb a biztos szakmai háttér megteremtése.

Még így is előfordulhat, hogy a dilemma releváns marad: részleges vagy teljes legyen a felújítás? A kérdésre nyilván nem egyszerű választ adni, de ha az anyagiak adottak, akkor például viszonylag könnyen keretek közé zárható a munkafolyamat. Valamint célszerű súlyozni, mérlegelni azt is, hogy mit teremt az egyik, és mit eredményez a másik opció választása.

Ha például érzékelhető, és szakmailag is alátámasztható a komplex felújítás szükségessége, akkor nem igazán éri meg részletekbe menően belevágni, mert a cél végül úgyis a teljes megújulás. Mindenesetre az egyéni szempontok és lehetőségek szerinti mérlegelés az, ami ebben a kényes témában racionális és megalapozott feleletekkel szolgálhat.

A kis munka is nagy felfordulással jár?

Azért nem egészen! Eleve kifizetődő taktika a fürdőszoba-felújítás feladatát elkülöníteni a borzalmas és tolerálhatatlan rumli rémképétől. Nyilván ahol bontani kell, ahol fel kell szedni a padlót, leverni a csempét, ott keletkezik hulladék, por, szemét. De ettől még nem egy soha véget nem érő történetről van szó, ráadásul a hulladékkérdés könnyedén és gondmentesen rendezhető. Úgyhogy semmiképpen sem a fennforgás saccolható mértékét ildomos alapul venni a döntés során, mert ez nem megbízható tanácsadó.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

További cikkeink a témában