Házépítés az alapoktól? Hogyan kezdjünk neki?

Egy házépítés sokaknak hasonló élmény, mint a fogorvosi kezelés: pénztárcánkat megterheli, minket megvisel, viszont a végeredmény miatt érdemes vállalni a megpróbáltatásokat. Az odáig vezető út viszont sokszor kifejezetten megterhelő: ha nem lenne elég a rengeteg tervezés és kalkuláció, az építőanyagok folyamatosan drágulnak, egy kivitelezés pedig szinte soha nem halad az eredeti forgatókönyv szerint, újabb akadályok, komplikációk merülhetnek fel.

 

Hatalmas segítség, ha a terhek nagy részét leveszi a vállunkról egy megbízható kivitelező. A gyakorlatból ugyanakkor mindannyiunknak lehetnek olyan történetei, amelyekben az ügyfél húzta a rövidebbet az építési vállalkozóval szemben. Azonban a helyzet nem reménytelen, megbízható kivitelezők ugyanúgy dolgoznak a piacon, mint országos kóklerek. Nézzünk is meg pár tippet, ami segíthet, hogy nekünk az előbbi kategóriából sikerüljön választani!

Az ingatlanok drágulása természetesen az építési telkeket sem kerülhette el, mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, ha frekventált környéken néztünk ki egy jobb adottságokkal rendelkező területet. Az alapoktól történő építkezés azonban sokszor még mindig gazdaságosabb, mint a milliós négyzetméterárak mellett családi házat vásárolni.

Igen ám, de amíg egy családi ház kapcsán lényegében abban kell döntenünk, hogy az adott ingatlan megfelel-e elképzeléseinknek, egy építkezés során sokszor azt sem tudjuk, hogyan tegyük meg az első lépést. A legjobban akkor járunk, ha már a legelején találunk egy megbízható kivitelezőt, aki nemcsak a munkálatokat végezteti el, hanem végig odafigyel igényeinkre, felvázolja az elérhető lehetőségeket és az elsőtől az utolsó mozzanatig tisztán és következetesen kommunikál.

5 + 1 tipp a tökéletes kivitelező kiválasztásához

A kivitelezőnek olyan fontos szerep jut a beruházás menetében, mint az alapoknak egy építkezés során. Hiszen a tökéletes vállalkozó nemcsak hibátlan végeredményt ad át, hanem azt is biztosítja, hogy a kivitelezés zökkenőmentesen folyjék és határidőben véget érjen. De hogyan találjuk meg a legjobbakat?

1. Kérjünk több ajánlatot

Sokszor csábítóak a kedvezmények és az árleszállítások, ha azonban megfelelő kivitelezőt keresünk, nem szabad, hogy az ár legyen az egyetlen döntő tényező. Ha alaposabban szeretnénk a piaci árakról tájékozódni, érdemes legalább három árajánlatot kérni különböző cégektől. Sem a legolcsóbb, sem a legdrágább nem lesz a legjobb pusztán az ára miatt: nekünk a legjobb ár-érték arányú megoldásra van szükségünk, amely megtalálásához érdemes további szempontokat mérlegelni, úgyhogy nézzük is tovább!

2. Figyeljük a referenciákat

Mindig léteznek megismételhetetlen csúcsteljesítmények, azonban ha egy cég képes akár 3-4 minőségi referenciát bemutatni, akkor jó eséllyel ezt a szakmai színvonalat képviselik. Ha azt látjuk, hogy a közelmúltban több, a miénkhez hasonló projektet is sikeresen levezényeltek, akkor nem jelenthet nekik gondot a mi megrendelésünk sem. Amennyiben a weboldalukon nem találunk korábbi munkákat, kérdezzünk rá bátran, hogy milyen tapasztalattal rendelkeznek a miénkhez hasonló kivitelezésekben!

3. Keressük a visszajelzéseket!

Az ajánlások között mindenki azt tünteti fel, amire igazán büszke, azonban a korábbi ügyfelek vagy más üzleti partnerek nem fognak ok nélkül ajánlani egy vállalkozást. Sokszor időigényes feladat, de érdemes felkutatni a korábbi megbízók véleményét nemcsak a cég munkájának minőségéről, hanem az együttműködési vagy problémamegoldó készségükről egyaránt.

4. Gyűjtsünk információkat!

Egy kis utánajárással mi is informálódhatunk a cég megbízhatóságáról, ellenőrizhetjük őket különböző nyilvántartásokban, meggyőződhetünk arról, hogy halmoztak-e fel jelentősebb adóhátralékot, de a cégjegyzék is tartalmazhat hasznos információk. Nyugodtan rákérdezhetünk, hogy rendelkeznek-e felelősségbiztosítással, érdeklődhetünk a vállalt jótállással kapcsolatban, megkérdezhetjük, hány projektet vállalnak egyszerre, dolgoznak-e alvállalkozókkal vagy mit tekintenek az elsődleges szakterületüknek.

5. Kérdezzünk bátran!

A cég „minősége” mellett a felhasznált alapanyagok tulajdonságai is fontos tényezők. Laikusként ismeretlen fogalom lehet a betonlemez, az oromszegő vagy a lépésálló hungarocell. Ugyan a szakértelem továbbra is a vállalkozó birtokában lesz, azonban vonhatunk le következtetéseket pusztán a kérdésre adott válaszból is, hogy bátran és büszkén mutatja be az általa használt technikákat és alapanyagokat, vagy mellébeszéléssel és ködösítéssel próbálja terelni a témát.

+1. Sokszor a szájhagyomány a legjobb marketing

Ha ismerőseink között találunk olyat, aki korábban hozzánk hasonló cipőben járt, akkor több legyet üthetünk egy csapásra. Hiszen nemcsak egy konkrét vállalkozót tudnak ajánlani, hanem első kézből adhatják át tapasztalataikat, de akár egy referenciamunka megtekintésére is lehetőségünk nyílik, azt is megtudhatjuk, hogy az átadás óta volt-e probléma az épülettel.

A fenti pontokat megfogadva jó esélyünk van arra, hogy a széles választékból sikerüljön kiszűrni a megbízható kivitelezőket. Ha sikerül, nekünk valóban csak tervezni kell, az anyagbeszerzés és kivitelezés pedig teljes egészében a vállalkozóra hárul. Mindenben segítségünkre lehet, nemcsak a legjobb minőségű betonlemez vagy szigetelőanyag kiválasztásában, hanem az esetleges engedélyekkel vagy bejelentésekkel kapcsolatos ügyintézésben és minden, építkezéssel járó egyéb teherben. Szánjuk rá az időt a kiválasztásra, hogy aztán a végén összességében nemcsak pénzt, hanem időt is spóroljunk magunknak!

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ezekből a fotelekből még nagyobb élmény filmet vagy meccset nézni

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

További cikkeink a témában