Az UV-C vagy más néven germicid technológia nem újkeletű, már több mint 200 éve fedezték fel. Azóta is az egyik leghatékonyabb sterilizáló módszerként tartják számon. Elpusztítja a káros mikroorganizmusokat, ugyanakkor nem terheli a környezetet.

Ennek eredményeként például az uv-c systems germicid lámpái számos területen alkalmazhatók az élelmiszeripartól a közintézményeken át az szállodákig, éttermekig. Mai cikkünkben az UV-C sugárzásról fogunk részletesebben írni, kifejtve azt, hogy hol és hogyan érdemes használni.

 

Mi az UV-C sugárzás?

 

Az UV-sugarak hullámhosszának két egymás utáni hullám csúcsa közötti távolságot nevezzük, melynek mértékegysége a nanométer. Ha ez 280 nm alatti, akkor már UV-C, illetve germicid hullámhosszról beszélünk. Ez eredményesen elpusztítja a felületeken megtelepedő vírusokat, baktériumokat, gombákat, illetve a légtérben szálló mikrobákat is. Az említett UV-C lámpák 253,7 nm-es hullámhosszon fejtik ki fertőtlenítő hatásukat.

 

Hogyan működik?

 

Az UV-C fény a vírusok, baktériumok DNS-ét tönkretéve meggátolja a szaporodásukat, és elpusztítja azokat. Ahhoz azonban, hogy a megfelelő hatást ki tudja fejteni, oda kell figyelni az előírt használatra, a dózisra és intenzitásra, valamint a javasolt megvilágítási időre is.

 

Tanácsok a megfelelő használathoz

 

Mivel a germicid lámpák szemre és bőrre káros UV-C sugárzást bocsátanak ki, figyelni kell arra, hogy emberek közelében nem alkalmazható a nyitott armatúra, illetve a gurulós állvány. Az ajtókat be kell zárni addig, amíg zajlik a sterilizálás, és a kapcsolót is lehetőség szerint kívül kell elhelyezni, vagy időzítőt érdemes felszerelni. Védőszemüvegben, rövid ideig lehet csak az érintett helyiségben tartózkodni. Üvegen azonban már nem jut át a germicid fény.

 

Élelmiszeriparban előírás, hogy a lámpáknak speciális bevonattal kell rendelkezniük azért, hogy egy sérülés esetén ne szóródjanak szét a szilánkok.

 

Zárt rendszerű levegő fertőtlenítők azonban emberi munkavégzés mellett is üzemelhetnek. Ezért mindig a felhasználási területnek megfelelő típust válasszunk! Azt is érdemes tudni, hogy az UV-C sugarak elszínezhetik, öregíthetik a műanyag és fakellékeket, -bútorokat.

 

Hol alkalmazhatók?

 

Légtér, különféle felületek, illetve víz csírátlanítására alkalmazzák leginkább az UV-C lámpákat. Az élelmiszeripari felhasználás a legelterjedtebb, beleértve a palackozást, a hús- és tejüzemeket, a gyümölcs- és zöldségtárolást, valamint a tojástermelést is. Irodaházak, egészségügyi és szociális intézmények fertőtlenítésére is kiválóak.

 

A germicid lámpák nagy előnye, hogy környezetbarát technológiával működnek, nincs melléktermékük. Ugyanakkor a kórokozók sem tudnak ellenállóvá válni a használatuk ellen. Mivel a dózist pontosan lehet kalkulálni, így nem adagolható túl az UV-C sugárzás. Alacsony beruházási és működési költségek jellemzik, gyakorlatilag az időszakos tisztítás és lámpacsere mellett egyéb karbantartásra nincs is szükség.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában