Bár még mindig sokan gondolják úgy, hogy az otthoni medence kizárólag a felső tízezer kiváltsága, manapság már szinte mindenkinek lehet sajátja. Pláne akkor, ha saját kezűleg oldja meg annak építését. A mai világban elérhető áron férhetünk hozzá alapanyagokhoz, munkafolyamatot bemutató videókhoz, így könnyedén, pár lépéssel varázsolhatunk az udvarra egy saját strandot.

Ebben a cikkben eláruljuk, hogy valósítható meg mindez!

A felfújható medencék már a múlté!

Ha meguntuk a felfújható medencék vásárlását, de a felállítható típusokkal sem akarunk többé foglalkozni, akkor itt az ideje saját medencét gyártani otthonra. Maga a medence építés több folyamatból tevődik össze, de még így is viszonylag gyorsan és költséghatékonyan valósítható meg.

Medence építése lépésről-lépésre

Az első és legfontosabb, hogy alaposan tervezzük meg, mit és hova akarunk. Határozzuk meg a méretet és az alakot, illetve gondoljuk át, hol lenne a legjobb helye. Ezt követően jöhet a föld kiásása. Itt figyelni kell, hogy a kijelölt méreten felül hagyjunk egy plusz 10 cm-es oldalrészt. A mélység tekintetében pedig plusz 25 cm-el érdemes számolni, hiszen kell még alapozás, beton és fólia.

Amennyiben ez sikerült, elkezdhetjük előkészíteni a medence alapját. Szükség lesz egy legalább 5 cm-es sóderágyra, amire mehet a 20 cm-es vastag betonlap vagy maga a beton. Attól függően, hogy melyikkel dolgozunk könnyen, melyik a gazdaságosabb megoldás.A betonozás kapcsán fontos, hogy kétrétegű, valamint hálós vasalással járjunk el. Emellett ügyelni kell a megfelelő méretű lefolyóra, persze csak akkor, ha alsó kifolyású lesz a medence.

Az oldalak kialakítása

Az alapot követően a támfalakra lesz szükség. Minden egyes oldalra egy 25-ös zsalukőből vasalva alkothatjuk meg a falakat, ez a legbiztonságosabb megoldás. A felemelés után rögzítsük azokat tiplik és csavarok segítségével.

Erre figyeljünk fóliázott medence esetében!

Ha a család úgy döntött, hogy fóliázott medencét akar, akkor a falak felállítását követően gondoskodni kell a támfalak belső felületének szigeteléséről. A legjobb választás egy 1 cm-es hungarocell, esetleg polifoam lemez. Az alapra végül még megy egy 3 mm-es filc vagy geotextília.

Hagyományos csempézett medence

Amennyiben marad a klasszikus burkolt medence, akkor a ki- és befolyó nyílások kialakítását követően jöhet a lapok helyretétele, valamint a fugázás. Végezetül meg kell várni, hogy minden megszáradjon és rögzüljön.

A medence szépítése

Nem utolsó szempont az sem, hogy a medence környezete szépen fessen. Elhelyezhetünk korlátot, túlfolyót, lépcsőt, virágokat, pihenőt, vagy akár grillezős sarkot is. Ha a strand készen áll arra, hogy csobbanjunk egyet, akkor nem kell mást tenni, mint átöltözni és már mehet is a kerti parti.

A gyerekek kapcsán ügyeljünk arra, hogy véletlenül se tudjanak beleesni. Egészítsük ki a medence környékét kerítéssel, ha esetleg úgy gondoljuk, nagy a veszélye az esetleges baleseteknek. Emellett ne feledkezzünk meg az esetükben a matracról, a labdáról, a karúszóról, így tényleg olyan élményben lesz részük, mintha egy saját kis strandjuk lenne.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

További cikkeink a témában