Sokan már gyerekeik vagy ismerőseik gyerekei egészen kicsi, bölcsődés korában is megpróbálkoznak társasjátékokkal. Ilyenkor még nem szabad nagyon nagy sikerekre (vagyis a valós játékszabályok betartására) számítani, de a sok másik játék között érdekes lehet a táblákkal, bábukkal, esetleg dobókockával megismerkedni.
Természetesen figyelni kell, hogy 3 éves kor alatt a kis, lenyeléskor veszélyt okozó részek lenyelése veszélyes lehet és emiatt kevés társasjáték ajánlott ilyen kis korban. De a gyerekek fejlettségétől függően 4, 5 vagy 6 éves korban általában egyes belépő szintű játékok már igazán jól működnek.
Hol érdemes keresni társasokat kicsiknek?
Nem mindig egyszerű olyan társasjátékot találni ami a kicsiknek is megfelel, de szerencsére vannak olyan weboldalak (mint például a www.gemklub.hu), amelyek sokat tudnak segíteni a keresésben. Ezen a weboldalon a fenti fülek közül a kategóriák / gyerek társasjátékok nagy segítséget jelent. Ezen az alkategórián belül az alábbiak közül lehet választani:
- társasjátékok kor szerint:
- 3 éves kortól,
- 4 éves kortól,
- 5 éves kortól,
- 6 éves kortól,
- 7 éves kortól,
- kooperatív gyerek társasjátékok és
- készségfejlesztő társasjátékok, ezen belül:
- szín- és formafelismerő játékok,
- térlátásfejlesztő játékok,
- memóriafejlesztő játékok,
- figyelemfejlesztő játékok,
- kreativitás-fejlesztő játékok,
- beszédkészség-fejlesztő játékok,
- önismereti játékok,
- finommotorika-fejlesztő játékok,
- mozgásfejlesztő játékok,
- tudományos játékok,
- szókincsfejlesztő társasjátékok,
- önbizalom-fejlesztő játékok, és
- egyensúlyfejlesztő játékok.
Van olyan játék kisebb gyerekeknek, amelyet egy felnőtt is élvezhet?
Bár mindnyájan különbözőek vagyunk, abban a legtöbb szülő megegyezik, hogy amíg a gyerek(ek) kicsi(k), addig a játék elsősorban róluk szól és a baba- és kisgyerekjátékokban a szülő ritkán érez valódi kihívást.
Ezt természetesen a társasjátékok sem tudják 3 éves korban áthidalni, azonban a családi társasjátékok lényege az, hogy a gyerekek és szülők egyenlő esélyekkel induljanak, vagyis a felnőttek is valóban élvezhessék a játékokat.
Ez furcsának tűnhet azoknak, akik nem követték az utóbbi évek és kb. 2 évtized társasjáték‑forradalmait, amelyek elképesztő újításokat honosítottak meg.
De nincs is jobb mérőszáma mindennek, mint megnézni a TOP 50 társasjátékot és azt, hogy ezeket milyen életkortól ajánlják. Három játék már 6 éves kortól ajánlott a legjobb játékok listájában, ezek a Dobble család, a Nem én voltam! és a Sztorikockák.
Egyes elmondások alapján a Dobble már 6 éves kor alatt is teljesen élvezhető. Igaz, ez attól is függ, hogy milyen nyugodt a gyerek, mennyire tud jól koncentrálni és attól is, hogy játszott-e már társasokkal előtte.
Honnan tudjuk, hogy tetszeni fog-e az első társas?
Erre természetesen nincsen garancia, de ki lehet jelenteni, hogy minél hamarabb megismerkedik egy gyerek a társasjátékok világával, annál valószínűbb, hogy el fog merülni bennünk később.
(Szponzorált tartalom)