A masszázs számtalan módon támogatja az egészségünket: segít fittnek maradni, lazán tartani az izmainkat és ízületeinket, vagy éppen megszabadulni a görcsöktől, fájdalmaktól, becsípődésektől. Néha azonban csak arra vágyunk, hogy lazuljunk egyet a masszázsasztalon. Szerencsére ilyen masszázsból is bőven van választék!

A masszázs típusai

A masszázs fajtái közül valószínűleg a svéd masszázs a legismertebb. A népszerűségének oka, hogy ezzel a technikával remekül levezethetjük azokat a feszültségeket, amelyek a modern élet velejárói. A sok ülőmunkától vagy a rengeteg hajolgatástól elsősorban a derekunk, a vállaink és a nyakunk kezdhet el sajogni, márpedig a svéd masszázs pontosan ezeket veszi kezelésbe, gyengéden, mégis hatásosan.

A thai masszázs több ezeréves történelemre tekinthet vissza, jótékony hatása tehát nem is lehet kérdéses. Ellentétben a legtöbb masszázstechnikával, a thai változatban semmilyen olajat nem használnak, ellenben bizonyos jógapozíciók szerepelnek a kezelésben. A thai masszázs főleg akkor ajánlott, ha merevséggel, fájdalmakkal küzdünk, esetleg több energiára vágyunk.

Ha azt szeretnénk, hogy a szervezetünk ellenállóbb legyen a betegségekkel, fertőzésekkel szemben, akkor az ayurvédikus masszázst nekünk találták ki. Ez a – szintén a Távol-Keletről származó, ősi – masszázstípus támogatja a szervezetünk öngyógyító mechanizmusait, így megszabadulhatunk a felgyülemlett méreganyagoktól.

A masszás fajtái közül ez természetesen csak egy nagyon szűk válogatás. A zsírégető masszázsok is igen népszerűek manapság, ahogy a baba- és kismama masszázsok is. Emellett léteznek kifejezetten a fogyást, zsírégetést támogató kezelések is, továbbá persze a sportolóknak szánt, speciális eljárások is.

Melyik ideális az ellazulásra?

Napjaink rohanó világában igen kevés időnk marad a kikapcsolásra, a befelé fordulásra és a teljes ellazulásra. A masszázs fél vagy egy órája azonban tökéletes alkalom, hogy végre kiengedhessük a gőzt. Ehhez persze tudnunk kell, hogy a masszázs fajtái közül melyek szolgálják a legjobban az ellazulást.

Svéd masszázs

Nos, a svéd masszázzsal aligha lőhetünk mellé. A skandináv országból származó technika a testünk minden porcikáját kezelésbe veszi, külön figyelmet fordítva a nyakra, a vállra és a derékra. A svéd masszázs kifejezetten gyengéd masszázs, aminek elsődleges célja, hogy serkentse az idegvégződéseket és támogassa a jobb vérkeringést. Ezzel pedig kifejezetten relaxáló hatást ér el, és segít minket abban, hogy a mindennapos stressztől megszabadulva jöhessünk ki a masszázshelyiségből.

Aromaterápiás masszázs

Ugyanez elmondható az aromaterápiás masszázsról is, ami két módszer jótékony hatását is ötvözi: a masszázsét és a finom illóolajokét. A megfelelő illóolajokkal – például levendula, vanília vagy jázmin – teljesen magunk mögött hagyhatjuk a gondterhelt hétköznapokat, miközben a lassú, gyengéd masszázs csak fokozza a hatást. Mivel az illóolajokat be is lélegezzük, plusz a bőrünkre is kerülnek, a testünk minden szegletét átjárják.

Masszázsszékek

Nem mindig van időnk arra, hogy elmenjünk egy szalonba, és egy, másfél órán át masszíroztassuk magunkat. A speciális székmasszázsnak köszönhetően szerencsére ki sem kell tennünk a lábunkat otthonról vagy akár az irodából. A különleges széken, mintegy húsz percen át tartó masszázs csökkenti a feszültséget, új lendületet ad a munkához és javítja a tartásunkat. Nagy előnye, hogy ruhában történik, olajok és krémek nélkül, így bárhol, bármikor elvégezhető.

Lávaköves masszázs

Az eddig bemutatott technikák bevetik az illóolajok, a masszázsfogások és a hangulatos zenék erejét. A forró köves, vagy lávaköves masszázs pedig erre is rátesz egy lapáttal, mert a meleg kövek teljesebb ellazulást tesznek lehetővé. A hő hatására az izmaink lazábbak lesznek, és a fejünk is kitisztul. A lávaköves masszázs alighanem a legpihentetőbb masszázsfajta, amit mindenképp érdemes kipróbálni.

Ismerjük fel az igényeinket!

Nem vagyunk egyformák, ezért a masszázs fajtái is különféleképpen hathatnak ránk. Lehet, hogy a lávaköves masszírozást túl soknak érezzük, vagy a svéd típust túl kevésnek. Nincs tehát más hátra, mint végigpróbálni az említett masszázsokat, és saját magunknak meggyőződni arról, hogy milyen hatással vannak ránk.

A döntésünket azonban a személyes preferenciák mellett más is befolyásolhatja. Például az, hogy milyen masszőr érhető el a közelünkben. Bár a nagyvárosokban általában a legtöbb masszázsfajta megtalálható, a kisebb városokban, községekben ez már közel sem törvényszerű. Ahogy az sem, hogy anyagilag megengedhetjük magunknak a némileg költségesebb lávaköves vagy ajurvédikus masszázst.

Hosszú távú jótékony hatások

Semmiképp ne essünk kétségbe, ha egyetlen kezelés után még nem érezzük magunkat fittebbnek, nyugodtabbnak vagy ha nem múlik ez azonnal a derék- és nyakfájásunk. Minden masszásra igaz, hogy elsősorban terápiás jelleggel képes támogatni az egészségünket, azaz legalább négy-hat kezelésre szükségünk lesz az érezhető eredményhez. Legyünk tehát türelmesek, és próbáljuk meg élvezni a masszázs nyújtotta megfizethető luxust!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában