Az emberek a világ szinte minden táján megünneplik születésük napját, nem ugyanez a helyzet azonban a névnapokkal. De mi lehet az eredete utóbbi eseménynek, és melyek ma a legnépszerűbb nevek hazánkban?

Magyarország azon kevés országok közé tartozik, ahol ünnepeljük a nevünk napját, bár ma már gyakori, hogy csak a saját rokonainkét jegyezzük meg. Ha szeretnénk észben tartani barátaink, kollégáink névnapjainak dátumát vagy kíváncsiak vagyunk egyes nevek jelentéseire, a nevnapma.hu oldalon kapunk hozzá segítséget.

 

A névnap eredete

 

A névnapnak egyértelműen vallási, főként keresztény kötődése van, hiszen a naptárban az adott szent napjához, ünnepéhez kapcsolódva találjuk meg az eseményt. Ezeken a napokon jellemzően valamilyen jeles tettet hajtottak végre a szentként tisztelt figurák, de az is lehet, hogy haláluk napja esett ekkorra. Előbbire példa Szent István, hiszen augusztus 20-a az államalapítás ünnepe, egyben István névnap is. Utóbbira pedig Szent Katalint hozhatjuk fel, aki egy vértanú volt és 305 körül halt mártír halált, méghozzá november 25-én - ekkor tartjuk a Katalin névnapot.

 

Bár érdemes azt is megjegyezni, hogy számos olyan név van, melyhez több nap is kapcsolódik.

 

Hol ünneplik a névnapot és hol nem?

 

A magyarok körében továbbra is elterjedt a névnapos felköszöntése, ilyenkor virággal, édességgel, apró ajándékkal kedveskednek egymásnak a munkatársak, családtagok, barátok. De nemcsak mi, hanem a

 

  • csehek
  • románok
  • szlovákok
  • norvégok
  • lengyelek
  • finnek is tartják a névnapot.

 

Az angolszász országokban azonban a névnap nem elterjedt, és nem ünneplik ezt a hollandok és a franciák sem.

 

A legnépszerűbb keresztnevek Magyarországon

 

Hazánkban több, mint négyezerféle utónév anyakönyveztethető, melyek közül a legnépszerűbbek listája minden évben változik. A Központi Statisztikai Hivatal évente nyilvánosságra hozza, hogy az azt megelőző évben melyik volt a 25 legnépszerűbb lány-, illetve fiúnév. Így jól látható, hogy a kétezres évek óta milyen trendek zajlottak le ezen a téren, és azok számára is érdekes lehet, akik direkt ritka nevet választanának születendő gyermekeiknek - nekik érdemes kihagyni a lista neveit.

 

Míg húsz éve a Vivien, Viktória, Alexandra és Fanni nevek vezették a lányok listáját, ma már a legtöbb kislánynak Hanna, Léa, Zoé vagy Emma nevet adnak a szüleik. Érdekesség azonban, hogy az Anna utónév már akkor és most is népszerű volt. A fiúknál az ezredfordulón a Dániel, Dávid, Bence, Máté és Tamás nevek vezettek, utóbbi kettő egészen 2020-ig megőrizte dobogós helyét, a 2022-es adatok azonban azt mutatják, hogy a fiús szülők mostanában legtöbbször a Dominik, Olivér, Levente, Marcell, Noel nevekre voksolnak. Mellettük pedig a Máték továbbra is szép számban képviseltetik magukat.

 

Évről évre bővül azonban a gyerekeknek adható utónevek listája, így mindig érdemes ellenőrizni, miből válogathatunk az újszülötteknek.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
Egy stílusos pergolával szinte az egész életünket áthelyezhetjük a szabadba
Hirdetés