Gyakran beszélünk arról, hogy a nőknek milyen komoly elvárásokkal kell nap mint nap szembenézniük, arról azonban gyakran megfeledkezünk, hogy mi is hajlamosak vagyunk túl magasra tenni a mércét a férfiakkal szemben. Persze mindenkinek más szempontok fontosak, de az kétségtelen, hogy sokszor nem egyszerű megfelelni nekünk, nőknek: lássuk, mi okozhatja azt, hogy olykor irracionális elvárásokat támasztunk az erősebbik nemmel szemben?
Honnan erednek a nők férfiakkal szembeni elvárásai?
Természetesen semmi baj nincs azzal, ha tudjuk, mit akarunk. A legtöbben arra vágyunk, hogy párunk legyen megértő, empatikus, hűséges és megbízható, hallgassa – és fogadja – meg a véleményünket, kommunikáljon nyíltan és őszintén, legyen önálló egzisztenciája, jó – de ne túl közeli – kapcsolata a családjával, mutasson felénk tiszteletet, de tekintse a párját egyenrangúnak, legyen jó humorérzéke, de a fontos pillanatokban rendelkezzen kellő komolysággal, gondoskodjon rólunk, legyenek közös értékeink és céljaink, legyen fizikailag vonzó és természetesen teljesítsen jól a hálószobában is.
Ha ezeket az elvárásokat egyesével nézzük, nincs bennünk semmi teljesíthetetlen, de lássuk be, hogy ahogy mi sem vagyunk tökéletesek, úgy természetesen a férfiak sem lehetnek azok. Sokszor mégis ezt várjuk el tőlük, és a legapróbb hibákat is véresen komolyan vesszük, de honnan eredhet ez?
1. A regények és filmek idealisztikus férfiábrázolása
A manapság népszerű romantikus könyvek, filmek és sorozatok – például a Bridgerton, az Outlander, esetleg Colleen Hoover regényei – olyan idealizált képet festenek a szerelemről és a párkapcsolatokról, melyek a való életben teljes mértékben elérhetetlenek. A férfi főszereplő figyelmes és kedves, mindent feláldoz a párjáért, természetesen elképesztően jóképű és sokszor ugyanilyen gazdag is, ráadásul gyakran komoly veszélyből menti meg kedvesét.
Erről persze nagyon kellemes álmodozni, különösen akkor, ha a női főhős viszont – hozzánk hasonlóan – esendő, hibát hibára halmoz és sokszor teljesen átlagos, így nem is olyan meglepő, hogy sokan egy idő után elhiszik, hogy ez a valóság. A romantikus könyvek remek kikapcsolódást nyújtanak, az élet azonban ennél sokkal bonyolultabb: fogadjuk el, hogy ezek a férfiak nem léteznek, és tekintsünk rájuk egy kellemes ábrándként.
2. A közösségi média
Mindenki szeret időnként bepillantani mások életébe, ezért is olyan népszerűek a különböző közösségimédia-felületek. Ezeken a fórumokon mást sem látunk, mint boldog családokat és tökéletes párkapcsolatokat: ismerőseink természetesen a legjobban sikerült képeket, az elért sikereket és boldog pillanatokat teszik itt közzé, ezért könnyen azt gondolhatjuk, hogy mások élete csakis ilyenekből áll.
Ezzel persze nem akarjuk azt mondani, hogy a barátaink meg akarnak téveszteni minket, de senki nem szereti mások elé teregetni a rossz napokat, a nehézségeket és a csalódásokat. Ehelyett a legtöbben a párjuk által vásárolt ajándékokkal, a tőle kapott apró meglepetésekkel büszkélkednek, ebből pedig sokan azt a következtetést vonják le, hogy az itt látott férfiak – és persze nők – minden szempontból tökéletesek.
Ha ez nem lenne elég, ott vannak még az influenszerek, akiknek a fényűző életstílus, a drága ajándékok, a luxusutazások bemutatása jelenti a megélhetést, ezért tartalmaik megtekintése után sokan csalódottan néznek körül saját otthonukban: ha az ő párjuk nem tudja megteremteni ugyanezt, akkor nem érdemelnek valaki sokkal jobbat? Fontos tudomásul venni azt, hogy a tartalomgyártók megosztásai nem mindig tükrözik a valóságot: ezek gondosan megszerkesztett, meghatározott céllal készített képek és videók, melyek létrejöttét ráadásul gyakran szponzorok támogatják.
3. A család befolyása
Remek dolog az, ha valakinek támogató és szerető rokonai vannak. Ha azonban gyerekkorunk óta azt halljuk, hogy mennyire tökéletesek vagyunk, ezt könnyen elhisszük magunkról, így természetesen hozzánk méltó társat keresünk. Nagyon fontos, hogy az önbizalmunkat már fiatal korunktól építsék és segítsék, de meg kell találnunk a középutat, és néha egy kicsit kritikusabban szemlélni magunkat. Nincs ugyanis olyan ember, akinek ne lenne néhány apró hibája; semmi gond azzal, ha tudjuk, mit várunk el egy férfitól, de próbáljunk meg a valóság talaján maradni.
4. Személyes tapasztalatok és traumák
Az irreálisan magas elvárások mögött sokszor igen szomorú okok állnak: azok, akik sokat csalódtak, esetleg bántalmazó családból származnak, vagy ilyen kapcsolatból menekültek el, gyakran olyan ideákat alakítanak ki maguknak, melyeknek senki nem tud megfelelni. Ennek oka nem az önzőség vagy a nagyképűség: ez egyfajta menekülés, hiszen lehetőséget ad arra, hogy racionalizálják, miért is nem engednek be senkit az életükbe. Ebben az esetben sokszor a tudatos gondolkodás már nem segít, és érdemes inkább szakértői segítséget igénybe venni, hiszen – bár tökéletes férfi nem létezik – igenis lehetséges egy megértő és támogató partnert találni.
Legyünk egy kicsit realisták
Egy valódi nő helytáll a munkahelyén, vezeti a háztartást, gondoskodik a férjéről, a gyerekekről és idős szüleiről, miközben persze rendszeresen sportol, csinosan öltözködik, szerény és tisztelettudó. A hasonló irracionális elvárások ellen egyre többen szólalnak fel – nagyon helyesen. Ha ezzel egyetértünk, legyünk igazságosak a férfiakkal szemben is és lássuk be, hogy a romantikus könyvek főhősei és az Instagram-sztorik sztárjai nem mutatnak valós képet: a férfiak hozzánk hasonlóan esendőek. Ha valamilyen tulajdonság fontos nekünk a másikban, nem kell leadni igényeinkből, de legyünk realisták, hiszen be kell ismerni: mi sem vagyunk tökéletesek.