A kérdés egyszerűnek tűnik és az észszerű válasz, hogy legyen olyan színű a fény, ami a hálószoba lakójának jó. A szubjektív érzékelésen túl azonban tudományos megállapítások is befolyásolhatják a döntést, gondoljunk a színpszichológiára és a színek érzékelésünkre gyakorolt hatására.

Számítanak-e a hálószobában uralkodó színek?

Feltételezhetjük, hogy a fényszín csekély jelentőségű az enteriőrben, mégis tudnunk kell, hogy Bizonyos színek energizáló hatással vannak az emberre, más színek nyugtató hatást gyakorolnak, vagy segítenek a koncentrációban. A hálószobában a fal színek, a textíliák színe és a megvilágítás színe is befolyásolhatja közérzetünket.

Az ANRO lakberendezési blogjában olvasható, hogy világítás-szakértők szerint a vörös a legjobb szín, amit alváshoz választhatunk. Ez áll legközelebb a napnyugta természetes színeihez, ezáltal ösztönösen is igazodik szervezetünk a pihenéshez. A vörös fény olyan hormonokat szabadít fel, amelyektől álmosabbak leszünk és jobban tudunk aludni. A pihentető alvás a következő napon jobb teljesítőképességgel, kitartóbb munkavégzéssel hálálja meg magát.

 Milyen típusú fényeket használhatunk a hálószobában?

Fővilágítás: jó látási viszonyokat biztosító lámpatest a plafonra felszerelve. Mennyezeti spotlámpa, LED csillár, gipszkartonba süllyesztett lámpa is elláthatja ezt a feladatot.

Hangulatfény: kis fényerőt biztosító vagy indirekt módon sugárzó világítótest. Ez lehet egy asztali lámpa az éjjeli szekrényen, vagy az ágy mögé szerelt RGB LED szalag. Ez utóbbi színváltós LED chipeket tartalmaz, különböző színű fényeket tudunk tehát beállítani, akár piros fénnyel is világíthatunk.

Aludjunk jól!

A megfelelő alváshoz számtalan tényező hozzájárul, néhány fontos dolgot kiemelve:

Alvási idő: ideális körülmények között 6-8 órát alszik egy egészséges személy, de ezt betegség, megterhelő fizikai munka, több műszakos munkarend megváltoztathatja.

Alvási környezet: a csendes, sötét szoba és annak megfelelő hőmérséklete is hozzájárul a pihentető elalváshoz.

Elalvás előtti szokások: elalvás előtt javasolt kerülni a tévézést és képernyőnézést, helyette vegyünk egy relaxáló fürdőt, amely segíti az ellazulást. Lefekvés előtt nem ajánlott koffeint és alkoholos italt fogyasztani, illetve megterhelő ételeket fogyasztani. A testmozgás is jó hatással lehet az alvás minőségére, de ne végezzen túl intenzív edzést ágyba bújás előtt.

Alvászavarok kezelése: álmatlanság vagy légzési nehézség fennállása is okozhat alvásproblémákat. Gyanú esetén forduljon orvoshoz!

Megfelelő ágy és kényelmes matrac: az alvás komfortjának növeléséhez nagyban hozzájárul az ergonomikus fekvőhely, valamint a tiszta ágynemű.

Ha minden összeállt a hálószobában, megvan a kényelmes ágy, beizzítottuk a vörös fényeket és nyugalomba helyeztük magunkat, akkor jó pihenést kívánunk!

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés