Amikor egy pár gyermeket szeretne vállalni, de hónapok vagy akár évek próbálkozása után sem sikerül a teherbeesés, elsőként általában a női oldalra kezdenek koncentrálni. Nem árt azonban tudni, hogy a fogantatási problémák mindössze egyharmada vezethető vissza a páros női tagjára. Az okok az esetek egyharmadában a pár mindkét tagjára – vagy ismeretlen okra –, egyharmadában pedig kizárólag a férfira mutatnak.
De mit tehet ilyen esetben egy férfi? Ebben a cikkben ezt fogjuk körüljárni.
Az első lépés: orvosi kivizsgálás
Az első és legfontosabb lépés a probléma forrásának felderítése. Ezért, ha egy évnyi aktív próbálkozás ellenére sem sikerül a gyermekáldás, érdemes mindkét félnek elvégeztetnie a szükséges orvosi vizsgálatokat. (Amennyiben a pár női tagja 35 év feletti, már fél év után el lehet indulni ezen az úton.)
Ami a férfiakat illeti, a spermakép vizsgálata az elsődleges lépés: ez megmutatja, hogy van-e bármilyen probléma a spermiumok számával, azok mozgékonyságával vagy alakjával. Egy ilyen egyszerű vizsgálat segíthet megállapítani, hogy a férfi termékenységi állapota megfelel-e a normának, és hogy szükség van-e további kezelésekre.
Ha bármilyen eltérést tapasztalnak, az urológus vagy andrológus segíthet meghatározni a lehetséges kezelési módokat. Egyes esetekben bizonyos vitaminok szedése, hormonkezelések, életmódbeli változtatások vagy akár kisebb sebészeti beavatkozások is javíthatnak a férfi termékenységén, attól függően, hogy mit tárnak fel a vizsgálatok.
Életmódbeli tényezők, amelyek befolyásolhatják a termékenységet
Sok férfi nem is gondol rá, hogy a mindennapi szokásai jelentős hatással lehetnek a termékenységére. Pedig egyes rossz berögződések átalakítása rengeteget segíthet abban, hogy hamarabb édesapák lehessünk. Jellemzően ilyen például a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a stressz – ezek mind-mind negatívan befolyásolhatják a spermiumok minőségét és azok számát. Emellett a túlzott testmozgás vagy éppen az inaktív életmód is gondot okozhat.
Ezen felül sokat nyom a latba az egészséges táplálkozás is, amely gazdag antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Ha gyereket tervezünk, akkor elgondolkodhatunk étrend-kiegészítők szedésén is: a cink és a szelén például támogathatják a spermiumok egészségét. Amennyiben bizonytalanok vagyunk ilyen téren, egy orvossal való konzultáció segíthet a megfelelő étrend és az ideális étrend-kiegészítők kiválasztásában.
Pszichés támogatás
Gyakran ebbe nem gondolunk bele, de az, hogy a teherbeesés nem a várt úton zajlik, komoly érzelmi kihívást jelenthet a párok férfi tagjai számára is. Tény, hogy „az erősebbik nem” tagjai általában nehezebben beszélnek az érzelmeikről, a problémáikról, a nehézségeikről, így általában a termékenységgel kapcsolatos kihívásaikat is inkább megtartják maguknak. De pont emiatt fontos, hogy ebben az időszakban több figyelmet kapjanak, akár egy profi szakembertől. Egy pszichológus segíthet kezelni a fogantatási nehézségek kapcsán felmerülő frusztrációt, csalódottságot és más negatív érzelmeket.
De ilyenkor kiemelt szerepet kap egymás támogatása is: fontos, hogy párként kommunikáljunk egymással, támogassuk egymást ebben a nehéz időszakban, hogy közös megoldásokat találhassunk és együtt birkózzunk meg a megpróbáltatásokkal.
Mindez már csak azért is fontos, mert a mentális jólét is hatással lehet a fizikai egészségre, például a hormonális egyensúly fenntartásán keresztül. Így a lelki béke, valamint egy harmonikus kapcsolat is nagyban hozzájárulhat a sikeres családalapításhoz.
Alternatív utak keresése
Amikor a természetes úton történő megtermékenyítés nem lehetséges, még mindig állnak előttünk alternatív megoldások. Az, hogy melyiket választjuk, elsősorban a diagnózistól, vagyis attól függ, hogy mi okozza a fogantatási nehézségeket.
Manapság igen népszerű a lombikprogram, amely során a spermiumokat laboratóriumi körülmények között juttatják el a petesejthez, ami nagyobb esélyt adhat a megtermékenyülésre. Ezzel a módszerrel akkor is lehetőség van a gyermekvállalásra, ha például férfi spermiumszáma alacsonyabb az átlagnál vagy ha a spermiumok nem elég mozgékonyak.
A lombikprogramon felül a párok előtt áll a mesterséges megtermékenyítés lehetősége, amikor a spermiumokat közvetlenül a méhbe juttatják. De a petesejt- vagy spermadonáció lehetősége is fennáll.
Ne adjuk fel!
Fontos tehát, hogy az első akadályoknál ne essünk kétségbe és ne adjuk fel a reményt! Könnyen lehet, hogy néhány életmódbeli változtatás is elég ahhoz, hogy elérjük a várva várt gyermekáldást. De ha nem megy ennyire egyszerűen, a modern orvoslásnak köszönhetően akkor is számos lehetőség áll előttünk – csak élnünk kell velük!