A kiégés vagy burnout szindróma, amelyet a közelmúltig képzeletbeli betegségnek tartottak, egyre gyakoribb jelenség a modern világban. És nem csak a nagyvállalati szférában, ahogyan azt sokan hiszik.
2019 óta az Egészségügyi Világszervezet bevezette a kiégési szindrómát a Betegségek Nemzetközi Osztályozásába. A lakosság számára ez jó hír, hiszen a szindróma megelőzésének és leküzdésének támogatását jelenti. Fizetett betegszabadságot, pszichológiai tanácsadást vagy gyógyulás után szakmai „reintegrációs” programot biztosíthat a munkavállalónak.
Amikor az ember nem képes megbirkózni a munkahelyi körülményekkel…
A kiégés mentális, fizikai és érzelmi kimerültséggel járó összetett állapot, amely a felhalmozódott stressz eredményeként jelentkezik. A személyes szükségletek figyelmen kívül hagyása, állandó konfliktushelyzetek, problémák tagadása, társadalomtól való elzárkózás jellemzi.
A fizikai és érzelmi összeomlást kezelni kell, segítség és/vagy karrierváltás által. Az EgerAllas.hu Job Portál ehhez közel 30 kategórián belül ajánl aktuális állásajánlatokat, amely segít a kiégés elkerülésében vagy leküzdésében.
Honnan tudom, hogy kiégtem, avagy melyik a 3 leggyakoribb oka?
- Az egyéni kiégést a negatív önkritika és tökéletességre való törekvés okozhatja. Amikor rendkívül magas követelményeket állítunk fel magunkkal szemben, vagy úgy gondoljuk, hogy semmi sem elég jó.
- A szervezeti kiégést a rossz szervezés, a szélsőséges igények és az irreális határidők válthatják ki. Ezek miatt sokan úgy érzik, hogy állandó veszélyben van a munkahelyük.
- Míg az interperszonális kiégést a másokkal való kapcsolatok okozzák otthon vagy a munkahelyen.
Egyszer fent, máskor lent
Néhány embernél nagyobb a kockázata ennek a szindrómának a genetikai hajlamok vagy az élet nehéz pillanatai miatt. Viszont amikor a munkakörnyezetről beszélünk, a kiégés előfordulásával kapcsolatos fő tényezők:
- a kommunikáció és a vezetői támogatás elmaradása
- a túlzott munkaterhelés
- a munka megbecsülésének háttérbe szorítása
- tisztességtelen bánásmód, például megfélemlítés
Persze vannak életmódbeli okok is, mint például a családra, sportra és kikapcsolódásra szánt idő teljes elhanyagolása, vagy éppen az egészségtelen táplálkozás.
A korai szakaszban a kiégés tünetei közé tartozik a fejfájás, állandó fáradtság és a hangulati labilitás. Ha ezeket a jeleket és tüneteket nem ismerik fel és nem kezelik, akkor az állapot erősödni fog. Ennek pedig következményei vannak, mint a:
- kezdeményezőkészség csökkenése a munkában
- nem megfelelő reakciók a kollégákkal szemben
- termelékenység romlása
A tünetek felismerése és kezelése az egyénen (is) múlik…
A kiégés nem állandó állapot. Bizonyos munkahelyi tényezők megváltoztatása, a támogató munkakörnyezet fejlesztése gyakran a kiégés „szétoszlását” eredményezi, amely mind a munkavállaló, mind a munkáltató közös feladata!
(Szponzorált tartalom)