
Egy mobiltelefon manapság már nem csak hívásokra való: egy olyan miniszámítógépről beszélünk, amelyen sokféle bizalmas adatunk, jelszavunk tárolódik, és a segítségével netbanktól a céges levelezésig megannyi érzékeny funkció érhető el. Fontos tehát, hogy kívülről-belülről biztonságban tudjuk: ehhez nem is kell feltétlenül hatalmas erőfeszítés és mély tudás, viszont elhanyagolni felelőtlenség!
Miért fontos a telefonjaink védelme?
Talán elsőre nem is gondoljuk, hányféle olyan terület van, amely veszélybe kerülhet akkor, ha a mobilunk elveszik, ellopják, vagy bármilyen módon hozzáférnek illetéktelenek. Csak néhány példa a telefonunkon tárolt érzékeny információk közül:
- Netbank, utalások, online fizetések és virtuális bankkártyák
- Személyes adatok, a családtagok adatai, címek és fontos információk
- Céges levelezés, a vállalat titkos adatai, egyéb érzékeny üzleti információk
- Közösségi fiókok jelszavai, lehetőség a személyiségünk átvételére
A veszélyek pedig legalább ennyire sokrétűek: természetesen komoly rizikó az is, ha fizikai formájában szerzik meg mások a készüléket, de virtuálisan is be lehet törni rájuk, többek között kártevő szoftverekkel, vagy védtelen hálózatokhoz való csatlakozás közben.
Alapvető védelmi vonalak
A mobiltelefonok védelmében két fő irányt különböztetünk meg, az egyik annak megakadályozása, hogy a készüléket fizikai formájában illetéktelenek szerezhessék meg és így bejuthassanak a rendszerbe.
Azt nem is taglaljuk külön, hogy figyeljünk oda, hol hagyjuk elöl a mobilt, és amikor távozunk valahonnan, ne felejtsük el zsebre tenni. Figyelmetlenség mindig előfordulhat, ezért inkább azt előzzük meg, hogy ilyenkor baj történhessen.
A fenti védelmi megoldások mellett használjunk további erős módszereket a készülék lezárására: már egy bonyolultabb, nehezen kitalálható PIN-kód is hasznos lehet, de igazán a biometrikus azonosítási formák hatékonyak, például a ma már szinte minden mobilon megtalálható ujjlenyomat-olvasó használata.
Ha nem találjuk a telefont, használhatunk online eszközöket a helyzetének meghatározására (Android esetén a Google, iPhone-oknál az Apple saját szolgáltatása tudja ezt, de Samsung, Huawei és egyéb készülékek is kaptak hasonló funkciót). Azt viszont mindenképp tegyük meg, hogy a szolgáltatónál inaktiváltatjuk a SIM-kártyát, hogy a nevünkben senki se használhassa a készüléket.
Az egyes appoknál szintén használhatunk jelszavas védelmet, valamint kétfaktoros hitelesítést - ilyenkor a bejelentkezés után még egy azonosítás szükséges, amely egy autentikátor szoftverben megjelenő, esetleg üzenetben érkező ideiglenes kód megadását jelenti. A SIM-kártya letiltása ezen is segít, hiszen az illetéktelenek nem kapják meg az SMS-ben érkező második jelszót. Emellett használjuk a készülékek beépített titkosítási funkcióit, hogy szakavatottabb kézbe kerülve se szivárogjanak ki a készüléken tárolt adataink.
123456, admin és a kiskutyánk neve
Ha már a jelszavaknál tartunk, az odáig rendben van, hogy mi magunk nehezen jegyzünk meg bonyolultabb karaktersorokat, de a nagyon egyszerű, kézenfekvő jelszavakat a támadók is hamar kitalálják, az adataink felderítésével (a születési dátumunkat vagy a háziállatunk nevét használva, a védelemet mi magunk gyengítjük le), vagy valamilyen kódtörő szoftver használatával könnyen feltörhetővé tesszük azt mások számára. Az ideális jelszó nem kötődik könnyen valamilyen saját információnkhoz, valamint a feltörés megnehezítésére egyszerre tartalmaz kis- és nagybetűket, számokat és akár speciális karaktereket is.
Ha túl sok jelszóval kell zsonglőrködnünk, akkor se egyszerűsítsünk azzal, hogy minden fiókunkhoz és appunkhoz ugyanazt használjuk - ezzel ugyanis együtt jár, hogy ha bármelyikhez hozzájutnak a támadók, az összes többit is könnyedén kinyitják, például az e-mail fiókunk jelszavát megszerezve a netbankba is belépnek. Segíthet viszont egy jelszókezelő alkalmazás - ez olyan, mint egy biztonságos széf, amelynek szintén van egy jelszava, de ilyenkor csak ezt az egyet kell megjegyeznünk, az összes többiért majd mindig kinyitogatjuk a virtuális széfünket.
Biztonsági szoftverek és józan ész
A nem fizikai jellegű támadások ellen, a biztonságunk és adataink védelme érdekében jó szolgálatot tehet valamilyen biztonsági szoftver telepítése - természetesen csakis megbízható forrásból. Gyakran a mobilszolgáltatók is ajánlanak ilyesmit a készülékekre előre telepítve, de könnyen találhatunk ismert és elismert megoldásokat is, amelyek a háttérben figyelik a készülékünkre behatolni próbáló veszélyes kódokat, hackereket, szűrik a gyanús leveleket és appokat.
Az alapvető védelem része viszont a józan ész - nagyon sokat tehetünk a készülékünk, és benne minden adatunk biztonságáért, ha néhány szabályt betartunk, például ezeket:
- Nem csatlakozunk nyílt vagy ismeretlen Wi-Fi hálózatra
- Nem adjuk meg telefonunk belépési adatait, az appok vagy a szolgáltatások jelszavait illetékteleneknek (sőt, leginkább senkinek)
- Appokat csak a hivatalos alkalmazásboltokból (Google Play, App Store, AppGallery, stb.) telepítsünk
- A bejövő leveleknél a legkisebb gyanú esetén is töröljük az üzenetet, ne nyissuk meg a csatolmányt se, ne higgyünk a gyanúsan olcsó terméket kínáló üzletnek, a hihetetlen nyereménynek vagy a vagyonát elosztogató nigériai hercegnek
- Ne látogassunk meg gyanús weboldalakat, például ingyen szoftverekért vagy akár celebek pikáns fotóiért
A mobiltelefonok önmagukban is értékes eszközök, elvesztésük, ellopásuk eleve komoly kárt jelenthet. De akár fizikai formában, akár virtuálisan tör be valaki a készülék adatai közé, azt nagyon megbánhatjuk, hiszen adataink, hírnevünk, vagy közvetlenül a pénzünk is bánhatja. Szerencsére alapvető felkészüléssel, folyamatos odafigyeléssel nem kell ilyesmitől tartanunk!
(Szponzoá