Az emberek jelentős százaléka irtózik a különféle rovaroktól. Gyermekként sokan láthatják azt, hogy az édesanyjuk megpróbálja elpusztítani az otthonba betévedő legyet, pókot vagy épp csótányt, amitől bennünk is kialakulhat a rovaroktól való rettegés, de egy gyermekkori csípés is táplálhat ilyen félelmeket.
Bár tény, hogy a lakásban nincs semmi keresnivalója ezen lényeknek, az már nem volna észszerű törekvés, hogy a kertünkből is kiirtsunk minden rovart.
Mi a rovarok szerepe az élővilágban?
A jelenleg általunk ismert haszonnövények 70%-a nem tudna termőre fordulni anélkül, hogy a rovarok be ne poroznák a virágaikat. A gyümölcsfákról sem szüretelhetnénk semmit, de még az olyan élvezeti cikkek fogyasztásáról is kénytelenek lennénk lemondani, mint a kávé, a tea és a csokoládé – írja a Csodakertész Barna Faiskola blogja.
A virágos növényeknek több mint a háromnegyedét állatok porozzák be. Sajnos a számuk mostanában jelentős mértékben lecsökkent, ami meglehetősen vészjóslóan hangzik. Jó hír azonban, hogy mi magunk tehetünk azért egyénileg is, hogy legyen hol élniük a hasznos rovaroknak.
Miért csökken a rovarok élettere?
A vadvirágos rétek helyén már gyakran növényvédő szerekkel bőségesen kezelt szántóföldek vagy épp gyárak vannak. A családi házak udvarán sok esetben a pázsit az uralkodó vagy épp a térkő, ami nem éppen rovarbarát megoldás. Az ember ezekkel a lépésekkel jelentős mértékben korlátozta a rovarok életterét.
Mit tehetünk mi ez ellen a káros folyamat ellen?
Ha úgy döntünk, hogy a kertünkben kialakítunk cserjés, virágos területeket, amelyeket nem kezelünk különféle vegyszerekkel, akkor ezáltal élőhelyet biztosíthatunk a rovaroknak. Békében megférhetünk a körülöttünk lakó állatokkal, ám ügyelnünk kell arra, hogy a gyep kezelésekor a lehető legkevesebb kemikáliát használjuk.
Érdemes megfontolni, hogy a megszokottnál ritkábban nyírjuk a füvet. Ott, ahol nem közlekedünk, meghagyhatunk vadvirágos területeket is. Egy itató kihelyezése, egy madárodú létesítése egyszerű, de nagyon fontos lépés lehet a fajok számának növelése tekintetében.
Amennyiben tehetjük, tarkítsuk a füves területeket olyan őshonos virágokkal, amik csalogatják a beporzókat. Ha sövény ültetését tervezzük, válasszunk virágos változatot!
Egy kis odafigyelés is sokat jelenthet
Nem kell minden felelősséget a nyakunkba vennünk a rovarok, állatok életterének megmentése tekintetében. Már az is komoly segítség lehet ezen lények számára, ha a fenti tanácsok közül néhányat megfogadunk. Haladhatunk lépésről lépésre is, amint látjuk egy-egy apróbb változtatás eredményét, megjöhet idővel a kedvünk komolyabb átalakításokhoz is.
Az udvarral, kerttel rendelkezők egyénenként tehetnek egy kicsit azért, hogy minél több pillangó, méh és más hasznos rovar élhessen körülöttük. A saját érdekünk is az, hogy természetbarát módon gondolkodjunk, hiszen beporzók nélkül a legtöbb haszonnövény nem fog termőre fordulni, bármennyire is szeretnénk.
(Szponzorált tartalom)