Az NBA aktuális szupercsapata lehetett volna a néhány éve összerakott Brooklyn Nets, de a sérülések, a problémás sztárok és az elhibázott döntések eredménye egy csúfos bukás lett.

Az NBA-ben divattá vált az elmúlt másfél évtizedben összerakni az úgynevezett Nagy hármasokat, vagyis olyan csapatokat építeni, amelyben három sztárral próbál az adott franchise sikereket elérni. A Boston Celticsnek sikerült ez először a 2000-es évek végén, amikor Paul Pierce mellé a bostoni vezetőség megszerezte Kevin Garnett-tet és Ray Allent, a trió vezetésével végül bajnok is lett a Boston. Majd jött a Miami Heat és emelt a szinten, összeállt a LeBron James, Dwyane Wade és Chris Bosh alkotta szupertrió, ez a csapat kétszer lett bajnok, mielőtt James visszament a Clevelandhez.

A modernkori első Nagy hármas: Pierce, Garnett és Allen Bostonban

Volt több hasonló próbálkozás, de maradva a sikereseknél: 2016-ban csatlakozott Kevin Durant a Golden State Warriorshoz, így létrejött a Durant–Curry–Thompson–Green négyes jellemezte szupercsapat, amely három év alatt azért nyert csak két bajnoki címet, mert a harmadik szezon végén Thompson és Durant is megsérült.

Az NBA-ben tehát van hagyománya a szupercsapatoknak.

Ma már egy sztár gyakorlatilag semmihez sem elég a ligában, legalább két, de akár három igazán kiemelkedő játékosra is szükség van a komolyabb sikerek eléréséhez. Persze a szupercsapatok nem mindig érnek fel a csúcsra. A 2010-es évek elején a Kobe Bryanttel, Dwight Howarddal, Steve Nashsel és Pau Gasollal felálló Los Angeles Lakers csúnyán beégett, de nem csak ez az egyetlen hasonló példa. Ha a jelent nézzük, akkor itt van a Brooklyn Nets esete is.

A Nets 2013-ban már egyszer megpróbálta összerakni a saját megacsapatát, a jövőbeli értékei nagy részét feláldozta azért, hogy Kevin Garnett és Paul Pierce a csapathoz kerüljön, de már mindkét sztár túl volt karrierje csúcspontján, így végül a Nets próbálkozása nem járt sikerrel.

2019-ben ismét lépett a Nets, megszerezte a Golden State-től elvágyódó Kevin Durantet, aki akkor és még most is az NBA egyik legjobb játékosa. Durant sérülten érkezett, így egy teljes szezon kihagyott, miközben 37 millió dolláros fizetése volt abban az évben. A már kétszeres bajnok, korábbi MVP mellé a Nets ugyancsak 2019 nyarán leigazolta az NBA egy másik sztárjátékosát, Kyrie Irvinget, aki egy számára nem túl fényesen alakuló bostoni kitérő után ment a Netshez, miután néhány évvel korábban bajnok lett a Cleveland Cavaliersszel, de nem akart LeBron James árnyékában maradni, ezért lelépett Clevelandből.

A Nets 2021-ben tolt egy teljes all-int és egy csere keretén belül Durant és Irving mellé megszerezte a korábbi háromszoros pontkirály MVP James Hardent. Vagyis összeállt az NBA új szupercsapata: a Durant, Irving, Harden vezette Nets.

Egyértelmű volt, hogy ha ők hárman egészségesek maradnak, és a csapaton belüli összhang is kialakul, akkor a Brooklyn a bajnokság egyik favoritja lesz.

Szupercsapatnak indult, de csak indult

Óriási ha volt mindkettő, és végül pocsékul alakultak a dolgok a Nets szempontjából.

A Brooklyn nagy hármasa ugyanis mindössze 16 meccset játszott együtt,

ebből 13-at megnyert, de nyilván ez édeskevés volt bármiféle a Nets elvárásaihoz mért sikerhez. 2021-ben a playoff második körében, a tavalyi idényben az elsőben búcsúzott a Brooklyn, utóbbinál azonban már Harden nem volt a csapatnál.

James Harden ugyanis egy év után köszönte szépen, elege lett a Netsből, és tavaly télen jelezte, cserét kér. A korábbi MVP-t végül a Philadelphiához cserélték, a helyére (többek között) érkezett az a Ben Simmons, akit Philadelphia városa kis túlzással egy emberként utált. Simmons végül nem is játszott az előző szezonban Nets-mezben, miután sérüléssel küzdött és mentális gondjai is voltak.

Elérkeztünk az előző héthez, amikor Kyrie Irving jelezte, nem kíván maradni, cseréljék el. Irving kiváló képességű kosárlabdázó, túlzás nélkül lehet rá azt mondani, hogy zseni, de a pályán kívül legalább annyira problémás, mint amennyire zseniális a parketten. Novemberben ötmeccses eltiltást kapott a ligától, miután a Twitteren megosztott egy linket egy antiszemita témájú dokumentumfilmről. Tavaly azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nem oltatta be magát koronavírus ellen, amihez természetesen minden joga megvolt, de ennek következtében csapata meccseinek több mint a felén nem volt ott a pályán. A mostani eltiltása után bő két hónapig kiválóan kosárlabdázott, néhány napja azonban jelezte, ő is lelépne. A hírek szerint a Nets ugyan ajánlott egy szerződéshosszabbítást az irányítónak, de ő ezzel nem volt megelégedve, így végül a Dallas Maverickshez cserélte a csapata.

A 16 meccs egyike, amikor Durant, Irving és Harden együtt játszott a Netsben

A nagy hármasból maradt tehát Durant, de ő sem sokáig. Irving távozása után várható volt, hogy Durant sem marad sokáig Brooklynban, majdnem 35 évesen olyan csapatban akar játszani, amely bajnokesélyes. A Nets végül ismét lépett, és több játékosért, illetve draftjogért elcserélte a legnagyobb sztárját a Phoenix Sunshoz.

Ezzel történelmet írt a brooklyni csapat, hiszen soha korábban nem fordult elő olyan az NBA-ben, hogy egy csapat két All-Starral kezd meg egy szezont, majd mindkét sztárját elcseréli abban az idényben.

Hivatalosan is múlté a Brooklyn Nets szupercsapata, amely úgy indult, hogy akár az NBA uralkodója is lehet, de végül be kellett érnie néhány csalódást keltő rájátszásbeli szerepléssel, több balhéval, edzőkirúgással és végül a sztárjai elcserélésével.

A cserecumaik között LeBron James megdöntötte az NBA pontrekordját, ennek apropóján írtunk a James–Jordan témáról:

Ki a legnagyobb? Michael Jordan vagy LeBron James?

Elmondom, hogy szerintem ki a legnagyobb, és azt is, hogy miért jó erről a témáról még úgyis beszélni, hogy egyértelmű eredményt nem lehet hirdetni.

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Szoboszlai gólt lőtt a Tottenham ellen

Hansi Flick elégedett volt az Atlético elleni vereség után

Rangsorba állítottuk 2024 tíz legjobb futballistáját

További cikkeink a témában