A 36 éves Cristiano Ronaldo Manchesterbe való visszatérése óta öt meccsen már ötgólos, az angol bajnokságban és a Bajnokok Ligájában is betalált. Szerzett már győztes gólt és duplázott is. A játéka közben teljesen más lett, mint az első manchesteri időszaka alatt. A mai C. Ronaldo csak a gólszerzésre fókuszál, és megpróbálja taktikusan, okosan beosztani az erejét.

Sir Alex Ferguson, Cristiano Ronaldo korábbi edzője azt mondta, a portugál visszatérése, Newcastle elleni második bemutatkozása olyan volt, mintha csak Julius Caesart látta volna. Visszatérése óta az angol média gyakorlatilag futószalagon gyártja a vele kapcsolatos cikkeket, téma volt többek között, hogy a luxusháza melletti bárányok miatt nem tudott pihenni, és ezért elköltözött a családjával, később pedig az is, hogy a Man. United játékosai az érkezése óta nem esznek desszertet. Eközben Gary Neville minden idők legjobb játékosának nevezte, és értelemszerűen edzője, Ole Gunnar Solskjaer is oda vissza dicséri.

Rögtön az első meccsén, a Newcastle elleni angol bajnokin két gólt rúgott, majd betalált a West Ham ellen, a Bajnokok Ligájában pedig a Young Boys elleni idegenbeli meccsen, hétközben pedig a Villarreal elleni hazain. Utóbbin a 95. percben szerzett gólt, ezzel a Manchester United történetének legidősebb európai gólszerzője lett, és amiatt is különleges volt számára a meccs, mert 178. alkalommal lépett pályára a Bajnokok Ligájában, ez rekord a sorozatban.

Cristiano Ronaldo a 95. percben rúgott győztes gólt a Bajnokok Ligájában

Cristiano Ronaldo eddig maximálisan hozza, amit előzetesen elvártak tőle Manchesterben: rúgja a gólokat.

Ronaldo tehát hozza azt, amit elvár saját magától, és amit elvár tőle a közvélemény, nagyszerű formában futballozik, továbbra is rugdossa a gólokat. Taktikai megközelítésből elemezve ezt a néhány MU-s meccsét megfigyelhetünk néhány érdekességet.

Az egyik ilyen, hogy borzasztó okosan próbálja beosztani az erejét. Öt meccsen lépett pályára eddig, és mindössze egyszer cserélte le Solskjaer, a Young Boys ellen a Bajnokok Ligájában. A Newcastle ellen például már rögtön az elején agresszív letámadással kezdett, és ezt imádták is a szurkolók. Ugyanakkor épp ez a játékának az a területe, ahol a legtöbbet megpróbál pihenni. A The Athletic statisztikái szerint

azokat a csatárokat vizsgálva, akik legalább 270 percet a pályán töltöttek, Cristiano Ronaldo támad le a legkevesebbszer 90 percre levetítve az angol bajnokság idei szezonjában.

A portugál esetében ez a szám 2,7, míg például a liverpooli Diogo Jota 19,8, Gabriel Jesus a Cityből 17,8 letámadást hajt végre meccsenként. Ronaldo számait topcsapatokban szereplő csatárokéval érdemes összehasonlítani, hiszen értelemszerűen a letámadáshoz szükséges, hogy az ellenfél birtokolja a labdát, a jobb csapatok esetében ez kevesebbszer történik meg átlagban, míg a gyengébb, a tabella alsóbb felében levő kluboknál. Ha azonban presszingel Ronaldo, abban az esetben általában a meccsek hajrájában teszi ezt. Jó példa erre a Villarreal elleni BL-meccs.

A portugál első manchesteri időszakát és karrierje korábbi periódusát a látványos biciklicselek és egyéb trükkök is jellemezték. Az nem újdonság, hogy a játéka megváltozott. Már az utolsó madridi és a torinói éveire is az volt jellemző, hogy a játéka ilyen téren letisztult, közelebb játszott a kapuhoz és teljes mértékben a gólszerzésre került a fókusz. Ez nem változott meg Manchesterbe való visszatérését követően sem.

Az angol bajnokságban eddig mindössze egyetlen csellel próbálkozott, azt sikeresen végre is hajtotta.

Viszonyításképp ebben a statisztikai mutatóban Adama Traoré vezeti a ligát 49 sikeres csellel, de például Ronaldo csapattársa, a technikai virtuózsággal nem vádolható Harry Maguire is végrehajtott két sikeres cselt.

Az kezd egyértelműen kirajzolódni, hogy továbbra is akkor érzi legjobban magát a pályán, ha minimálisan a bal oldalról indulhat, de a már említett cselek helyett inkább passzal, majd ezt követően beindulással próbálja helyzetbe hozni magát. Ezzel összefügg, hogy Luke Shaw-val sokszor összejátszik, a védő mellett Paul Pogbának és Bruno Fernandesnek passzol a legtöbbet, és tőlük is kapja a legtöbb labdát. A helyezkedése emellett lehetővé teszi, hogy a meccsek hajrájában Edinson Cavanit mellé és ne a helyére cseréljék be, az uruguayi melós, sokat futó játékából szintén tud profitálni az MU.

Szintén a The Athletic írja az elemző cikkében, hogy Mason Greenwooddal egyelőre nem igazán találja az összjátékot, 248 percet játszottak egyszerre a pályán a bajnokságban, de mindössze 11 alkalommal passzoltak egymásnak.

Cristiano Ronaldo tehát gond nélkül felvette az angol bajnokság ritmusát, és úgy tűnik, hogy a Manchester Unitedbe való beilleszkedése is gördülékeny. Utóbbit az is segítette, hogy a Unitednek viszonylag könnyű volt a sorsolása az elmúlt hetekben, és már rögtön az első meccsén betalált, megelőzve a játéka görcsösségét egy esetleges hosszabb gólnélküli periódussal. A Unitednek azonban az elkövetkező hetekben már nehezebb lesz a sorsolása. A válogatott szünetet követően a Leicesterrel, a Liverpoollal, a Tottenhammel és a Manchester Cityvel találkoznak Ronaldóék, a BL-ben pedig az Atalanta és az újabb Villarreal elleni meccs következik.

Cristiano Ronaldo csak a harmadik legmagasabb értékelést kapta FIFA 22-ben

Hamarosan érkezik a FIFA-sorozat legújabb epizódja, a FIFA 22, a játék megjelenése előtt megszokott módon már kijöttek a játékosértékelések.

(A cikk a The Athletic írása alapján készült; Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

További cikkeink a témában