Sokat fejleszthet a gyerekfocisták kognitív képességein és csapatmunkáján egy eszköz, amit egy magyar stáb fejlesztett. A Flying Objects dizájncég kütyüje ráadásul egy komoly díjat is elnyert.

Fociedzéseket segítő okos eszközért, a Nort Complexért vehetett át nemrég Szingapúrban Red Dot Design Awardot a budapesti Flying Objects dizájnstúdió csapata – a díjat a tervezők és a fejlesztő, Németh Roland fociedző vették át. A termék a kiemelt kategóriában (Best of the Best) nyert, amit csak a nevezések egy százaléka kaphat meg.

Mi az eszközt dizájnoldalról fejlesztő Laufer Ferenccel beszélgettünk, aki előrebocsátotta, hogy „irgalmatlanul komplex” termékről van szó, tehát bármit is mond nekem, utána „elköszönünk, és még hat másik dolog eszembe jut majd, amit még szintén nagyon fontosnak tartok”. Szóval abban maradtunk, hogy csak beszélgessünk, és koncentráljunk a legfontosabbakra.

A szingapúri díjátadó. A Flying Object alapítói, Húnfalvi András balról, Laufer Ferenc jobbról a második, Németh Roland Feritől balra áll (Fotó: Flying Objects/Facebook)

A profi sport, főleg a rengeteg pénzt megmozgató foci fejlődését számtalan innováció segíti: különféle eszközök javítják a mozgáskoordinációt, a reflexeket, a különböző mentális képességeket, és persze az erőnlétet, a formaidőzítést. Sokszor ezek a fejlesztések nagy cégekhez köthetőek, és bár szinte mindent érintenek, vannak még vakfoltok. Például az, hogy az instrukciókat sokszor még most is a jó öreg kiabálással közlik, még a profiknál is.

Ennek az áldatlan állapotnak akart véget vetni a Nort Complex ötletgazdája, Németh Roland, aki a rendszer kigondolásakor a saját munkája megkönnyítésén túl

szeretett volna egy olyan eszközt, ami a játékosok pszichomotorikus, kommunikációs és kognitív képességeit is fejleszti.

Így született meg egy vizuális jeleken alapuló rendszer koncepciója, amit a Flying Objects dizájnereivel és a CAD-Terv mérnökcsapatával valósított meg.

Kiabálás helyett kognitív fejlesztés és kijelzők

A Nort Complex a focipálya köré elhelyezett egy–nyolc darab kijelzőből áll, amelyeket egy egyszerűen használható, a rendszer agyaként szolgáló tabletes applikáció irányít. A rendszer jól használható a legkisebbek edzéseitől kezdve egészen a legmagasabb, profi szintig.

A kijelzők fejmagasságban helyezkednek el, így a játékosok tekintete magasabban marad, ahelyett, hogy lefelé, a lábukra és a labdára fókuszálnának. A jelzések a játékosok figyelmét folyamatosan éberen tartják, segítve őket abban, hogy fókuszáltak és reaktívak legyenek.

Ez a magas szintű jelenlét olyan készségeket fejleszt, amelyek a hétköznapi életben hasznosak, egy professzionális sportoló számára viszont elengedhetetlenek: térben való tájékozódást, reakciókat, kognitív képességeket. A jeleket a csapat előzetes megbeszéléssel választja ki, tetszés szerint beállíthatóak, az edző pedig az applikáción keresztül instruálhatja velük a játékosokat.

„A munkáink 99 százalékában megkeresnek bennünket egy valamilyen stádiumban lévő ötlettel, sokszor startupok” – kezdte Ferenc. Így volt ez Németh Rolanddal is, akinek szó szerint a kezében volt már a megoldás, egy doboz, ami „elég rusnyán nézett ki, de már évek óta használta. Tesztelte, működött, és adott egy megoldást az általa felismert problémákra.”

Fejleszteni kellett az applikációt is, már csak azért is, hogy egy és nyolc között tetszőleges számú dobozzal jól működjön egy edzésen. A kiabálásos módszerrel „nem tudod életszerűen modellezni a meccs közben hirtelen megváltozó körülményeket, viszont ha ezekkel a lámpákkal teljesen random, különböző szögekből adsz utasításokat, akkor szimulálhatod ezt.

Arra sarkallja a gyerekeket, hogy szemmagasságban folyamatosan figyeljenek, éberek legyenek, hiszen nekik már a labdavezetésre nem kell figyelniük, az alapkészség. Mégis meg kell tanulniuk, hogy ne leszegett fejjel közlekedjenek a pályán.”

Erre megoldás a lámpák egyszerű jelrendszere (kör, háromszög, nyíl, vonal stb.), amivel jól lehet nekik kommunikálni. Ehhez előre meg kell beszélni a feladatot, mondjuk „ballal vezeted a labdát, de amint a lámpa pirosra vált, átteszed jobb lábra, de majd ballal lősz kapura. Vagy ha megjelenik egy trikó a kijelzőn, azzal jelezheted, hogy valaki egyik csapatból a másikba vált, így mindig emberelőnyt generálni az egyik csapatnak.” Szinte mindent lehet, a lényeg, hogy egyértelmű legyen a feladat, és gyakorolják a gyors reagálást.

„Ilyen szempontból irreleváns is, hogyan néz ki az eszköz, ám a használat szempontjából mégsem – magyarázza Ferenc. – Fontos volt, hogy jól lehessen vinni, föl lehessen akasztani, tartós legyen és vandálbiztos.” Vagyis ne törjön rommá, ha egy kósza lövés telibe találja. Ezért fontos volt ipari formatervezői szemmel gondosan megtervezni, de „valójában a gyerekek meg az edző nem találkoznak annyit a készülék formájával, mint a készülék kijelzőivel meg a LED-jeivel”.

Mivel az edzők számára jól használható rendszer kellett, nemcsak a formatervet, de a felhasználói felületet is megtervezte a Flying Objects. Nem elég, ha az ötletgazda érti, akkor is működnie kell, ha egy hatvanéves edző kezébe kerül, és ő is teljesen intuitívan tudja használni:

„Alapvetően egy baromi komplex jelrendszert kell többféle lámpára többféle ütemezéssel kilőni, és komplett edzéseket előre leprogramozni egy tableten úgy, hogy azon bárki eligazodjon nyelv- és szoftverismeret nélkül.”

Érthető tehát, hogy a UX/UI dizájn – Naszádi Anna munkája – neuralgikus pontja volt a tervezésnek. „Egyből kiderült, ha nem működött: egyszerűen Roland a kezébe vette, és nem tudta, mit hogyan kell csinálni – ezeket gyorsan lehetett tesztelni.” Már csak azért is fontos volt az egyszerű, és könnyen áttekinthető felhasználói felület, hogy teljes szabadságot adjon a tréning felépítésében, és az edzőknek könnyű legyen változtatni az edzésprogramon.

Törésteszt is volt, nem olyan, mint az autóknál, de „életszerű körülményeknek tettük ki” az eszközt. Ezenkívül por-, csepp- és vízállósági szabványoknak is meg kellett felelni. A Nort Complex így lett nagy ellenállóképességű, univerzális csatlakozókkal erős állványokhoz illeszthető eszköz, amely akár az oldalhálóra, reklámtáblára is akasztható a hátfalon lévő fül segítségével.

Az erős fényű LED-panelek napsütésben is jól láthatóak, az egységeket pedig nagy kapacitású akkumulátorok működtetik. A fejlesztéshez Roland fociedzői tapasztalatán és a dizájncsapaton kívül szükség volt pszichológusok, mérnökök és további edzők szoros együttműködésére is, míg végül több száz órányi tesztelés után megszületett a Nort Complex, amelyet 2021 ősze óta rendszeresen használnak edzésekhez.

A fejlesztés hossza években mérhető: Roland nagyon sokat tett bele, Ferencék másfél-két évet, folyamatos kommunikációval, rendszeres edzéslátogatással, a gyerekek/játékosok visszajelzéseivel, Rolanddal való párbeszéddel.

Nem csoda, hogy Roland erősen hisz benne – a termék most díjat nyert, de már korábban is népszerűsítette, és már néhány szettet el is adtak belőle. A Red Dot egészében vizsgálja a terméket, a koncept kategóriában önmagában a jó kinézet közel sem elég, nagyon fontos, hogy „mit old meg, mire reagál. Ebben a kategóriában olyan termékek tudnak érvényesülni, amelyek feszegetnek egy témakört, választ adva egy élethelyzetre, ahogy még korábban nem próbálta senki.

Ez a fajta, kicsit lázadóbban megoldásokat kereső tervezési mód az, amivel igazán szívesen foglalkoznak a koncept kategóriában.”

(Fotók: Flying Objects)

Ez is érdekelhet:

Így készül a díjnyertes aszalt gyümölcs egy szabolcsi faluban

Szabolcsi gyümölcsfeldolgozó manufaktúra, Fortepan Masters válogatáskötet, textilbe szőtt épületek – bemutatjuk a Budapest Design Week díjnyertes tervezőit.

Letettünk arról, hogy ennél vagányabb lámpát találjunk az idén

Hatalmas ceruzahegyezőt készített egy japán dizájner, hogy lámpaernyőként örökítse meg a hegyezésből visszamaradt jellegzetes forgácsokat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés