Brazília nem tudta legyőzni Horvátországot, így már biztosan nem jön össze az álomelődöntő. De vajon a másik dél-amerikai bejut? Bejutott, de kicentizte.

Hollandia veretlenül, de nem igazán nehéz ágról jutott el a nyolc közé, a csoportkörben a vb leggyengébb csapata, Katar mellé kerültek, de Ecuador és Szenegál se az elit. A nyolcaddöntőben pedig az USA-val került szembe Van Gaal csapata, vagyis mondhatjuk, most játsszák az első komoly meccsüket.

Argentína sem érkezett sokkal nehezebb ágról, mégsem veretlen már, mivel az első meccsen öt percre bealudt és Szaúd-Arábia elkapta. Utána vért kellett izzadni a továbbjutásért, de végül csoportelső lettek Messiék. Aztán Ausztrália nem okozott gondot nekik, bár messze nem gáláztak.

Arra most sem lehetett számítani, Hollandia összesen két gólt kapott, de Argentínának is van két clean sheetje, mégpedig a két legkeményebb ellenfél ellen. Vagyis gólzáporra nem készültünk. Scaloni sem, mert váratlanul átállt a háromvédős rendszerre a negyeddöntőre, ezt eddig csak egy félidő erejéig láthattuk.

Kezdőcsapatok

  • Hollandia: Noppert – Timber, Van Dijk, Aké – Dumfries, De Roon, De Jong, Blind – Gakpo – Bergwijn, Depay
  • Argentína: E. Martínez – Molina, Romero, Otamendi, Lisandro Martínez, Acuña – Mac Allister, De Paul, E. Fernández – Messi, J. Álvarez

Azzal, hogy reagált Van Gaal ötvédős felállására, kicsit Argentína került hátrányba, elvégre így Otamendiéknek kellett mást játszaniuk. Viszont ki is oltotta a holland rendszer előnyeit, és épp azt történt, amit várhattunk: nagyjából semmi. Bár nem tolták be annyira a buszt a csapatok, mint Horvátország, próbáltak focizni, de rendkívül óvatos volt mindkét csapat.

Fél óra ismerkedés és néhány apró helyzet után aztán megrázta magát Messi: néhány csel után adott egy káprázatos labdát a védővonal mögé befutó Molinának, aki el tudta rúgni Noppert mellett.

Ez volt Messi ötödik gólpassza a világbajnokságok kieséses szakaszában – 1966 óta nézik ezt a statisztikai adatot –, ez pedig a valaha volt legtöbb, Pelét előzte meg, akinek négy volt.

A második félidő sem volt mozgalmas, Argentína kontrollálta a mérkőzést, de nem kizárólag bekkeléssel, nagyon labdabiztosan támadott is. Egyszerűen úgy menedzselte a meccset a dél-amerikai együttes, hogy Hollandiának semmi esélye sem volt. Nemhogy helyzete, de kapura lövése sem akadt az oranjénak.

Az argentinok azonban olykor eljutottak a holland kapuig, Messi például majdnem gólt szerzett szabadrúgásból. De végül nem abból rúgott, hanem tizenegyesből, Acunát felrúgta Dumfries, Messi pedig magabiztosan bevágta.

Ezzel Messi utolérte Batistutát, minden idők legjobb argentin góllövője lett a vb-ken.

Mivel ekkor már csak szűk húsz perc volt, a hollandok meg még nem találtak kaput, eldőlni látszott a meccs. De ehhez az kellett, hogy továbbra se hibázzon hátul Argentína, azonban a 83. percben becsúszott egy figyelmetlenség, és az első kaput találó próbálkozásból rögtön jött is a holland gól. Beállt a hatalmas termetű Weghorst és nem volt rá válasza a védelemnek.

Innentől fogva jött a Csank János-os taktika, felmentek a csapat óriásai és ívelgették a fejükre. Argentína ekkor már kiengedte a gyeplőt, kapkodás és fejetlenség volt, nem tudta megtartani a labdát egyáltalán.

Hollandia kapott még egy esélyt, Lahoz tíz percet hosszabbított, és a 101. percben egyenlített is. Egy egészen pazar szabadrúgás-kombinációval.

A hosszabbítás nagy része olyan volt, mint a meccs első félórája, nemigen kockázatott egyik csapat sem, aztán viszont Argentína el akarta dönteni és ment előre. Volt helyzete Lautarónak, Enzo Fernández pedig eltalálta a kapufát, de több gól már nem esett.

A tizenegyeseknél Emi Martínez megfogta az első két holland lövést, Messi és Paredes viszont belőtte, és mivel utána Montiel és Lautaro nem hibázott, Argentína jutott a legjobb négy közé.

Foci-vb, negyeddöntő

  • Hollandia–Argentína 2–2 – tizenegyesekkel 5–6
  • Gól: Weghorst (83., 101.); ill. Molina (35.), Messi (73.)

Brazília már biztosan nem lesz világbajnok Katarban

Brazília kiesett, Horvátország pedig a Hollandia–Argentína párharc győztesével játssza az elődöntőt.

(Fotó: Elsa/Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

A friss aranylabdás Rodri elmondta, ki minden idők legjobbja

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés