Pénteken kezdődik a tavalyról elhalasztott tokiói nyári olimpia. Összeszedtük, hogy mit kell és érdemes tudni az ötkarikás játékokról, és mikor kell felkelnünk vagy le sem feküdnünk, ha a legnagyobb magyar éremesélyeseknek akarunk élőben szurkolni. Most az első hét programját vesszük át, majd értelemszerűen jön a második hét is.

A 2020-as tokiói olimpiai játékokat (ez a hivatalos megnevezés) 2021. július 23. és 2021. augusztus 8. között rendezik meg, a helyszín a japán főváros, Tokió lesz. Ez lesz a 32. nyári olimpia, és a halasztás mellett az is különlegessége, hogy egyáltalán nem lesznek nézők a helyszínen. Összesen 339 érem fog kiosztásra kerülni, a koronavírus-szabályok miatt az érmesek saját maguknak fogják átadni a díjakat.

Korán kell kelni?

A magyar nézők szempontjából ez az egyik legfontosabb kérdés, amire a válasz az, hogy többnyire igen. Persze az is opció, hogy ha valaki egyáltalán nem fekszik le, de ez azért nem mindig kivitelezhető. Budapest és Tokió között hét óra az időeltolódás, a japánok vannak előrébb, ami azt jelenti, hogy az ottani főprogram (reggel nyolc, este 11 óra) itthon hajnal egy és délután négy óra közé fog esni. Az első hét egyik – magyar szempontból is – meghatározó programja az úszás lesz, az úszóprogramok egy részét helyi idő szerint délelőtt rendezik, vagyis korán kell kelnie annak, aki élőben akar szurkolni.

Mikor kell felkelni, ha a legnagyobb magyar éremesélyesek érdekelnek?

A pénteki nyitóünnepség után szombaton már rögtön lesz komoly éremesélyesünk, hiszen az előző két olimpián aranyérmes Szilágyi Áron és a magyar kardvívó csapat többi tagja is versenyezni fog. A kvalifikációs körök már hajnalban megkezdődnek (magyar idő szerint – ezentúl már itthoni idő szerint haladunk tovább), a döntő 14.15-kor kerül megrendezésre, remélhetőleg magyar jelenléttel, de azért már előtte érdemes bekapcsolódni a közvetítésbe.

Szilágyi Áron a riói aranyéremmel

A nyitónapon fog versenyezni a tékvándó Eb-győztes Salim Omar Gergely is, ő szintén éremesélyes.

Július 24., szombat
14.15: férfi kardvívás, egyéni, döntő
14.45: tékvándó, férfiak, 58 kg, döntő

Vasárnap ismét erős napunk lesz, szerencsés esetben magyar aranyérmet is láthatunk, hiszen az olimpia második napján rendezik a női 400 vegyes döntőjét, a legnagyobb favorit háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinkával. A magyar úszófenomén mellett az Eb-győztes légpuskázó Péni István is versenyezni fog, ahogy férfi párbajtőrben 2019 világbajnoka, Siklósi Gergely is.

Július 25., vasárnap
4.12:
 úszás, női 400 méter vegyes, döntő
8.30: sportlövészet, férfi légpuska, 10 méter, döntő
14.15: vívás, férfi párbajtőr, egyéni, döntő

Hétfőn is lehet magyar érem Tokióban, az 57 kilogrammos női cselgáncsozók mezőnyében fog versenyezni a friss Európa-bajnok Karakas Hedvig, aki az előző két olimpián egy ötödik és egy hetedik helyet szerzett, most éremesélyesként számol vele a közvélemény.

Július 26., hétfő
11.30 körül: 
cselgáncs, nők, 57 kg, döntő

Kedden debütál az olimpián a légpuska vegyes páros versenyszáma, Mészáros Eszter és Péni István képviseli Magyarországot, újabb éremesély.

Július 27., kedd
8.50: sportlövészet, légpuska, vegyes csapat, 10 méter, döntő

Az előzetes esélylatolgatások alapján a szerdai lehet a magyar olimpiai csapat egyik legerősebb napja Tokióban. Úszásban akár két aranyérmet is nyerhetünk, és még a férfi kardcsapatért is szurkolhatunk.

Intenzív negyedóránk lehet hajnalban, hiszen előbb jön a 200 méteres vegyes úszás a nőknél, minden bizonnyal Hosszú Katinkával, majd rögtön ezt követően a férfiak 200 méteres pillangódöntője következik, a topfavorit Milák Kristóffal és az éremesélyes Kenderesi Tamással.

Milák Kristóf aranyérmet, Kenderesi Tamás ezüstöt nyert a 2018-as Glasgow-ban megrendezett Eb-n 200 pillangón

Magyar idő szerint dél köröl rendezik a férfi kardcsapat-döntőt, a Szilágyi Áron vezette magyar válogatott éremesélyes, ahogy a férfiak 90 kilogrammos cselgáncsmezőnyében az Eb-n és vb-n is bronzérmet szerző Tóth Krisztián szereplését is kiemelten kell majd figyelni.

Július 28., szerda
3.41: úszás, női 200 méter vegyes, döntő
3.49: úszás, férfi 200 méter pillangó, döntő
12.30: vívás, férfi kardvívás, csapat, döntő
12.40 körül: cselgáncs, férfiak, 90 kg, döntő

Csütörtökön rendezik a 200 méteres pillangóúszás fináléját, remélhetőleg azzal a Kapás Boglárkával, aki két éve a világbajnokságon megnyerte a számot, Rióban pedig 800 gyorson szerzett olimpiai bronzérmet.

Július 29., csütörtök
3.49: úszás, női 200 méter pillangó, döntő

A világcsúcstartó és Európa-bajnok Major Veronika pénteken fog versenyezni a sportpisztolyosok között, komoly éremesélyesnek számít a 24 éves sportoló.

Július 30., péntek
7.50: sportlövészet, női sportpisztoly, 25 méter, döntő

Az első hét magyar vonatkozású csapatsportjai

Érmeket még nem fognak osztani az első héten a legnépszerűbb csapatsportokban, de a csoportküzdelmek már természetesen megkezdődnek, a férfi és női vízilabdások mellett a női kézilabdások is ott lesznek az olimpián.

Magyar vonatkozású csapatsportok az első héten

Július 25., vasárnap; 4.30: férfi vízilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Görögország
Július 26., hétfő; 8.30: női vízilabda, csoportmérkőzés, Orosz csapat–Magyarország
Július 27., kedd; 4.00: női kézilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Brazília; 11.20: férfi vízilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Japán
Július 28., szerda; 7.00: női vízilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Egyesült Államok
Július 29., csütörtök; 3.00: férfi vízilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Dél-Afrika; 12.30: női kézilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Orosz csapat
Július 30., péntek; 11.20: női vízilabda, csoportmérkőzés, Japán–Magyarország
Július 31., szombat; 7.00: férfi vízilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Egyesült Államok; 12.30: női kézilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Spanyolország
Augusztus 1., vasárnap; 7.00: női vízilabda, csoportmérkőzés, Magyarország–Kína

Cseh László és Mohamed Aida viszi a magyar zászlót az olimpia megnyitóján

A MOB döntése alapján Cseh Lászlót és Mohamed Aidát érte a megtiszteltetés.

(A cikkben szereplő időpontok forrása: M4Sport; Fotók: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés