Nils van der Poel elképesztő hajrával nyerte meg az 5000 méteres versenyt gyorskorcsolyában, majd jött a meglepetés.

A holland nevű, negyedrészt magyar (anyai nagymamája révén), ám svéd színekben induló koris, Nils van der Poel olimpiai rekorddal nyerte meg a versenyt, mégpedig úgy, hogy az utolsó köre előtt még akkora hátrányban volt, hogy csak a harmadik legjobb volt a részideje. Aztán parádés utolsó kört futott és 6:08.84 perces idővel olimpiát nyert.

A verseny után épp interjút adott, amikor a kezébe nyomtak egy rózsaszínű, unikornisos telefont, mert a vonalban volt a svéd miniszterelnök, Magdalena Andersson, aki gratulálni szeretett volna neki:

1998 óta mindössze másodszor fordult elő, hogy nem holland koris nyert a távon (2006-ban, Torinóban az amerikai Chad Hedrick nyert), most is kevesen múlott, hogy ne Patrick Roest nyerjen. Svédország 1988 óta először nyert érmet a sportágban.