Nem kellemes olvasmány az európaiak sportolásáról készült felmérés, de legalább egyértelmű következtetést vonhatunk le belőle: irány mozogni!

Unalomig ismert mantra, hogy a sportolás a testi és szellemi egészség megőrzésében is segít, továbbá ha a jó közérzet önmagában nem volna elég, rendszeres edzéssel sokat tehetünk egy rakás betegség (például szív- és érrendszeri panaszok, rák) megelőzéséért.

Ehhez képest egy friss, átfogó EU-s felmérés elég borús összképet vázolt fel: a kontinens lakóinak 45 százaléka soha nem sportol. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közös felmérése arra jut, hogy

aktívabb életmóddal több ezer idő előtti halálesetet előznénk meg Európában, amivel minden évben euró milliárdokat spórolnának meg az egészségügyi rendszerek. De nekünk annyi is elég, hogy sokkal jobban éreznénk magunkat a bőrünkben.

A fenti linken részletesen is olvasható tanulmány kitér a „nemsportolás” okaira, azaz ki milyen kifogással magyarázza a mozgásszegény életmódját. Mutatnak életkor, nem, iskolai végzettség szerinti elosztást, tanulmányozták a Covid hatását, és persze van a jó öreg országonkénti bontás – ahol nem túl előkelő helyen szerepelünk:

Milyen gyakran sportolsz/edzel (2022)?
rendszeresen – többé-kevésbé rendszeresen – ritkán – soha (százalékban)

Sovány vigasz, de a legrosszabb eredményt a portugálok hozzák, akiknek a 73 százaléka soha nem sportol, míg a lista másik végén Finnország szerepel a lehengerlő 18–53–21–8 -as eredménysorral. Általában a dél-európai országokban élők mozognak kevesebbet, és a skandináv régió lakosai többet.

Tanulság nincs, vagyis annyira egyértelmű, hogy le sem kellene írni: többet kell mozogni és rendszeresen, amiben segíthet, hogy lényegében minden mozgás, aktivitás számít, azaz tutira megtalálhatod a számodra megfelelő elfoglaltságo(ka)t, amit hosszabb távon is fent tudsz tartani.

Ha nagyon berzenkedsz, mutatunk egy rövid, de intenzív edzést – gondolj arra, hogy öt perc az egész, nem gond beépíteni a napi programodba, de ha mindennap csinálod, a hónap végére lesz 150 perc intenzív sportolásod, és mindjárt legalább az égszínkék mezőbe kerülsz a fenti diagramon.

(Forrás: Euronews, OECD, fotó: GettyImages)

Ez is érdekelhet:

Egyszerűnek tűnik, de nagy erőfeszítést igényel: építs új szokásokat!

Módosítanunk kell agyunk automatizmusait, át kell programoznunk akár évtizedes magatartásmintákat. De sikerülhet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Nem írtak jókat Szoboszlai Atalanta elleni teljesítményéről

További cikkeink a témában