Magnus Carlsen, minden idők talán legjobb sakkjátékosa szeptember elején váratlan vereséget szenvedett a Grand Chess Tour nemzetközi sakkbajnokság utolsó állomásán. A 350 ezer dolláros (úgy 143 millió forintos) összdíjazású mérkőzés után a norvég Twitteren közölte, hogy visszalép a tornától.

Az említett posztban José Morinho egyik híres interjúrészletét idézte, amelyben a portugál menedzser arról értekezik, hogy nagy bajba kerül, ha beszélni kezd. Mourinho a véleményes bírói döntések miatt volt bosszús a mérkőzés utáni interjújában, Calrsen pedig arra utalhatott, hogy csalás történhetett a versenyen.

Az eset után sokan egyszerűen csak rossz vesztesként tekintettek Magnus Carlsenre, az ellenfele ugyanakkor az a Hans Niemann volt, aki egyrészt a legalacsonyabb Élő-pontszámmal bírt a mezőnyben, másrészt pedig többször kapták már csaláson karrierje során; néhányat még ő maga is bevallott. Carlsen visszalépése és reakciója, valamint Niemann előélete is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a legnagyobb példányszámú norvég nyomtatott újság, az Aftenposten utánajárt a történteknek.

Az oknyomozás részletei szerint Magnus ellenfele, az amerikai Hans Niemann análgyöngyök segítségével csalhatott.

A felhelyezett szexuális segédeszközre morzejelek segítségével küldhették le a szuperszámítógépek által összehozott nyerő lépéseket, amelyekkel Niemann komoly előnybe kerülhetett.

Magnus Carlsen és Hans Niemann
Az ügyre reagált Elon Musk is, aki egy – azóta törölt – tvítben osztotta a norvég lap análgyöngös  eszmefuttatását, Garri Kaszparov, a 20. század egyik legnagyobb hatású sakkozója ugyanakkor követelte a norvégtól, hogy adjon magyarázatot a történtekre.

Niemann mellett szól az, hogy minden játékost átvizsgálnak mérkőzések előtt egy fémdetektorral; és több sakkszakíró szerint is annak köszönhette a győzelmét, hogy alaposan felkészült az ellenfeléből, továbbá tippeket kaphatott a norvég nyitásáról. A The Guardian illetékesei is elemezték a játszmát, és arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg nem történt csalás. Más véleményen van ugyanakkor korunk egyik legkiválóbb sakkozója, Hikaru Nakamura, aki egy YouTube-videóban fejtegette, hogy a Niemann által alkalmazott szokatlan stratégia jogosan teszi gyanússá őt. Ami biztos, hogy Niemannt a történtek után kitiltották a chess.com-ról, a világ legnagyobb sakkoldaláról, és a portál által szervezett, 1 millió dolláros összdíjazású Global Championshipre sem hívták őt meg. Nagyon úgy érezzük, az ügynek még lesz folytatása.

Ezek is érdekelhetnek:

Egy 17 éves srác megcsinálta a szinte lehetetlent, négyfordulatos axelt ugrott

Ilia Malinin az első a műkorcsolyázás történelmében, aki versenyen megugrotta a négyfordulatos axelt.

Golovkin: Aki igazi bokszrajongó az tudja, ki a bajnok

Vasárnap hajnalban jön az év egyik leginkább várt bokszmeccse. Szerintetek ezúttal Golovkinnak sikerül legyőznie Álvarezt?

Federer tíz legszebb Grand Slam-pontja

Bejelentette visszavonulását minden idők egyik legnagyobb teniszezője, Roger Federer, most pedig a legnagyszerűbb labdameneteivel búcsúzunk tőle.

(Forrás: The New York Times, 24.hu, The Guardian, Aftenposten)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hansi Flick elégedett volt az Atlético elleni vereség után

Rangsorba állítottuk 2024 tíz legjobb futballistáját

Carlo Ancelotti lett az év legjobb klubedzője

További cikkeink a témában