Szinte mindenkinek van kisebb-nagyobb mennyiségben, sokan azonban alábecsülik a veszélyét. Most megtudhatod, miért érdemes megszabadulni a fogkőtől.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

Hogyan képződik?

A fogkő gyakorlatilag a fogakon képződő bakteriális réteg (lepedék, plakk) kikristályosodott formája. A nyálban található ásványi anyagok rárakódnak a plakkra, és egy a vízkőhöz hasonló, kemény réteget képeznek. Ez a folyamat legintenzívebben ott zajlik le, ahol a nyál a szájba jut a nyálmirigyekből, tehát az alsó frontfogak mögött, a nyelv alatt és a felső őrlőfogak külső részén, ezeken a helyeken termelődik a legtöbb fogkő. Felszínét tekintve porózus, de belül is szivacsos szerkezetű, ezért folyamatosan baktériumok lakják be, és mivel ilyen a felépítése, nem is tisztítható igazán.

Mit tesz a fogakkal?

Először a fogkőben lakó baktériumok méreganyagokat és anyagcsere-melléktermékeket képeznek, károsítják az ínyt, ínygyulladás alakul ki. Ez időnként nem súlyosbodik tovább, azonban ha a gyulladás a fogágyra terjed, fogágybetegség, csontpusztulás és a fogak meglazulása lehet a következmény. Erre általában az hívja fel a figyelmünket, ha már a fogíny alatt is jellegzetesen barnás-feketés színű fogkő képződik.

Mit tehetünk ellene?

Sajnos a fogkövesedés nagyrészt hajlam kérdése, a megfelelő eszközökkel azonban jelentősen lassíthatjuk a képződését. Mivel a fogkő megszilárdult lepedék, elsődleges a megfelelő fogmosás. Fogkövesedési hajlamnál nagyon tudom ajánlani az elektromos fogkeféket, amelyek jelentősen jobban tisztítanak a kézi fogkeféknél. Ezenkívül javasolt a veszélyzónákban (alsó frontfogak belső oldala, valamint felül-hátul-kívül) kezdeni a fogmosást, és tovább időzni ezeken a területeken. Fontos a fogselyem és a fogköztisztító kefék használata, mivel a fogközökben különösen könnyen lerakódhat fogkő. Ezeket megtoldhatjuk valamilyen szájvízzel vagy szájzuhannyal is.

Akármit teszünk, egy idő után (különösen, ha hajlamosak vagyunk rá) általában visszatér a fogkő. Ezért érdemes legalább félévente szakemberrel eltávolíttatni.

Egyéb kérdéseid is vannak szakemberünkhöz? Talán itt a válasz rá!

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

Annyira leszerepelt a válogatott a vb-n, hogy az újságíró azt kérdezte a kapitánytól, hogy ételmérgezést kaptak a játékosok?

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
33% Argentína
20% Franciaország
15% Spanyolország
9% Anglia
5% Brazília
18% Egy másik válogatott
Liverpool után az otthonodban találkozhat a csúcsteljesítmény és a prémium életmód
Hirdetés