Egy nagyon ritka pillanatot sikerült elkapnia az univerzum korai szakaszából a jó öreg Hubble-nek.

A Hubble 2010-es megfigyelési adatainak archívumát böngészve a kutatók megállapították, hogy az űrteleszkóp megörökített egy 11 milliárd évvel ezelőtti szupernóva-robbanást*:

*A szupernóva ugye a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, amely során a csillag ledobja a külső rétegét, ilyenkor pedig a pusztulófélben lévő csillag fényessége rövid időre még az otthonául szolgáló galaxis fényét is felülmúlja.

A kutatók úgy vélik, hogy a Napnál több mint 500-szor nagyobb vörös óriás volt a felrobbanó csillag

A szupernóva-képek azért is különlegesek, mert egyrészt eddig még nem sikerült az univerzum ilyen korai időszakából megfigyelni egy ilyen eseményt, másrészt pedig azért, mert egy csillagrobbanás korai szakaszát mutatják be – ahogy a Minnesota Egyetem kutatója, Wenlei Chen csillagász mondja:

Nagyon ritka, hogy egy ilyen korai stádiumban lehet észlelni egy szupernóvát, mert ez a szakasz nagyon rövid. Csak órákig vagy néhány napig tart, és akár egy közeli megfigyelésnél is elkerülheti a figyelmet.

A felvételek segíthetik a kutatókat abban, hogy többet tudjanak meg a csillagok és galaxisok kialakulásáról a korai univerzumban.

(Forrás: NASA, fotó: SCIENCE: NASA, ESA, STScI, Wenlei Chen (UMN), Patrick Kelly (UMN), Hubble Frontier Fields, nyitókép: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Nyomasztó fotó készült a Földről 1,4 millió kilométeres távolságból

Ennyire magányos hangulatában talán még nem is láttuk a Földet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Így néz ki a 45 millió fényévre lévő galaxis, amit szupernóva-robbanások fénye világít meg

Itt tudod megnézni, merre jár éppen a Télapó az ajándékokkal

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés