Egy új kutatás szerint a sugárzás okozta egészségkárosodást a szülők nem adták tovább a gyermekeiknek.

A csernobili katasztrófa 1986. április 26-án, hajnali 1 óra 23 perckor történt az ukrajnai Pripjaty és Csernobil közelében fekvő Vlagyimir Iljics Lenin atomerőműben. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint közvetlenül a robbanás és a nagy dózisú sugárzás miatt 56-an haltak meg, de legalább 40 ezer művi vetélést a katasztrófával hoznak összefüggésbe.

Az, hogy pontosan hány megbetegedés köthető össze a csernobili sugárszennyezéssel, mai napig vita tárgyát képzi.

Egy nemzetközi kutatócsoport nemrég megjelent tanulmánya szerint a sugárzás okozta egészségkárosodás nem terjedt át a betegek gyerekeire. A kutatók 1987-2002 között született 130 gyermek teljes genomjának vizsgálata alapján arra a következtetésre jutottak, hogy azok a gyerekek, akiknek a szüleik az atomerőmű robbanása után ionizáló sugárzással fertőződtek, nem örökölték a sugárszennyezettség okozta geneteikai változásokat.

A tudósok olyan gyermekeket vizsgáltak, akiknek szüleit akkor érte a sugárzás, amikor a világ legsúlyosabb nukleáris balesete után a sugárszennyezett térség eltakarítási munkálataiban segédkeztek.

Ez az első tanulmány, amely bizonyítja, hogy a sugárzás okozta DNS-károsodást nem öröklik a jövőbeni gyermekek.

Az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) vezette nemzetközi kutatócsoport a Science című folyóiratban tette közzé eredményeit. Stephen Chanock, az NCI munkatársa elmondta, hogy a kutatócsoport teljes családokat vont be a tanulmányba, hogy a tudósok összehasonlíthassák az anya, az apa és a gyermek DNS-készletét.

Nem azt néztük meg, hogy mi történt azokkal a gyermekekkel, akik már az anyaméhben voltak a balesetkor, hanem az úgynevezett új mutációkat vizsgáltuk. Minden nemzedékben van 50-100 ilyen mutáció és ezek véletlenek

magyarázta Chanock.

A kutatók megnézték az apák és az anyák genomját, majd összehasonlításképp a gyerekekét. Összesen kilenc hónapon keresztül keresték a lehetséges fertőzöttségre utaló jelet a mutációk számában, de semmit nem találtak.

A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy a szülők szervezetét ért sugárzás nincs hatással a jövőben fogant gyermekekre.

MTI/BBC; kiemelt kép: Getty Images

Ez is érdekelhet:

Sebességrekordot döntött az Ingenuity marshelikopter

Ez minden eddiginél nagyobb teljesítmény, még a Földön sem tudott ilyen gyorsan repülni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés