Felfedezésekor vulkánnak hitték a Wingen hegyet, de kiderült, hogy nem az.
Senki sem tudja, mikor és hogyan gyulladt meg az ausztráliai Új-Dél-Walesben található Wingen hegy, de évezredek óta nem aludt ki – a legtöbb szakértő szerint már legalább hatezer éve megállás nélkül ég, de vannak akik azt állítják, hogy ennél sokkal régebb óta.
A Wingen szó nem véletlenül, tüzet jelent a helyi Wonaruah őslakos nép nyelvén.
Amikor a 18. században rábukkantak a hegyre, először vulkánnak gondolták, aztán kiderült, hogy sokkal furcsább dologról van szó: a hegy alatt nagyjából 30 méterrel egy széntelep terül el, ami évezredekkel ezelőtt kigyulladt valahogy – a feltételezések szerint szinte biztosan nem emberi eredetű, villámcsapás vagy egy természetesen keletkező tűz (öngyulladás) a legvalószínűbb magyarázat rá.
Mivel a föld alatt van, ezért nem lehet látni magát a tüzet, vagyis az izzó szenet – nincs lángja, inkább olyan, mint a parázs a grillben –, így méretét sem lehet pontosan megállapítani.
„Senki sem tudja, mekkora a tűz a hegy alatt, csak következtetni lehet rá. Valószínűleg egy körülbelül 5-10 méteres terület ég, aminek hőmérséklete eléri az 1000 Celsius-fokot.”
Ez a brit Imperial College London professzora, Guillermo Rein nyilatkozta még egy 2022-es interjúja során, amiből az is kiderült, hogy az izzó parázs területe évente körülbelül egy méterrel terjeszkedik a déli irányba – ebből következtettek arra, hogy legalább 6000 éves lehet a tűz.
Bár nem lehet látni az égést, pontosabban az izzást, létezéséről így is több jel árulkodik: a hegyről feszálló füst, egy többnégyzetméteres növényzettől mentes terület a hegytetőn, aminek talaja meleg; az ott található elszíneződött, sárga és vörös sziklák, valamint a hő által megfőzött ásványok által kibocsátott kénes szag.
(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images – illusztráció)
Ez is érdekelhet: