Felbukkant a horizonton a 6G.
A Holdon lévő első távközlési hálózat létrehozásán dolgozik a Nokia Bell Labs és a NASA. A kilenc Nobel- és nyolc Turing-díjjal elismert Nokia Bell Labs elnöke, Thierry Klein a balatonfüredi BME Tudáscentrumban tartott Innovációs Nap és Kompetenciavásáron a 6G technológia kihívásairól és üzleti lehetőségeiről beszélt.
Az első, Holdra telepített távközlési hálózatot 2023-ra időzítik, míg Klein szerint a 6G 2030-ra érkezik majd el.
A 6G nyilván gyorsabb és hatékonyabb lesz, de mellette kiemelt szerepet kap a fizikai aktivitások elemzése és befolyásolása is: „Ezek az autonóm, hibrid technológiák alapjaiban változtatják meg az ipar jövőjét azzal, hogy folyamatosan monitorozni és fejleszteni tudják a fizikai aktivitások hatékonyságát. A következő ipari forradalom a küszöbön áll, amelynek célja a termelékenység, a biztonság és a fenntarthatóság növelése”.
Űrmérnök és autonóm járműirányítási szak
Az Innovációs Napot a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) szervezte, és Klein előadása mellett számos hazai szaktekintély tartott előadást.
Dr. Czigány Tibor rektor elmondta, hogy a Műegyetem képes jövőt formáló technológiák fejlesztésére és alkalmazására, és teszi mindezt az innovatív építőanyagok, gyógyszeripar, a zöld pénzügyek, a kvantuminformatika a fenntartható energetika, vagy az önvezető rendszerek területén, olyan új szakokkal, mint az űrmérnök vagy az autonóm járműirányítás mérnöki szak.
A rendezvényen beszéltek a nagyvállalatok és az akadémiai szféra együttműködéséről, a Műegyetem Science Park programjáról – amely Egyetemi Innovációs Ökoszisztémát alakítana ki KFI szervezetek, startupok és vállalati együttműködések segítségével –, és a Zéró Karbon Központ tevékenységéről is. Ez utóbbi Magyarország 2050-es klímasemlegességi céljait támogatja, a Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia megvalósításához szükséges kutatási programokban, mint napenergia fejlesztés, energiahatékonysági kötelezettségi rendszer, energiaközösségek, elosztói rugalmassági piac, hidrogénipar fejlesztés.
Nemzetközi kapcsolatok
Új kezdeményezés a Kompetenciatérkép és az I. BME Kompetenciavásár, ezek célja nemzetközi láthatóságot biztosítani a kutatócsoportjai eredményei számára és segíteni a kutatók akadémiai, ipari, valamint az európai kutatási együttműködésekbe való bekapcsolódását.
A rendezvény teljes felvétele elérhető a FIEK YouTube csatornáján és az innovacio.bme.hu oldalon, a networking applikációban folyó beszélgetésekbe is be lehet kapcsolódni egészen szeptember közepéig.
(Forrás: közlemény)
Ez is érdekelhet: