Az emberi szemnek vannak korlátai.
Az emberi idegrendszer a szemünk belső felszínének hátsó falát borító ideghártyán (retina) található különböző típusú csapok fényre adott válaszainak együttes eredményeként különíti el a színeket – egyszerűbben fogalmazva: a szemünk a retinában lévő csapok segítségével fogja fel a színeket.
Az egyes színek azonban nem egyformán ingerlik a csapok idegsejtjeit, vagyis nem minden színt érzékelünk azonos mértékben. Például a kék tónusok sötétnek tűnnek számunkra, mivel a szemünk kevésbé érzékeny a kék fényre. Hogy ezt mit is jelent a gyakorlatban, azt a NASA igyekezett szemléltetni azzal, hogy egy speciális képfeldolgozási technikát felhasználva átkonvertálta a Suomi NPP földfigyelő és meteorológiai műholdjának egyik Földről készített képét olyanná, amilyennek akkor látnánk, ha minden színre egyformán érzékeny lenne az emberi szem:
A nagyobb felbontásért kattints a képre!
Hogy érzékeltessük a különbséget, mellétettük az eredeti képet (a bal fotó), azaz azt a verziót, amilyennek most látjuk a bolygónkat:
A nagyobb felbontásért kattints a képre!
(Forrás: Planetary Habitability Laboratory (PHL), fotó: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring, nyitókép: ESA/NASA-S.Cristoforetti)
Ez is érdekelhet: