Kicsiben nézve hajtóműhiba, nagyban viszont az orosz űrprogram a hibás.
A hétvégén a Hold felszínébe csapódott és megsemmisült az orosz Luna–25 automata állomás, aminek okát Roszkoszmosz orosz állami űrvállalat vezérigazgatója, Jurij Boriszov magyarázta el: a Luna–25 korrekciós hajtóművének leállítása nem rendesen, a ciklogramnak megfelelően történt, így a tervezett 84 másodperc helyett 127 másodpercig működött, ami végzetesnek bizonyult.
Nagyban nézve viszont a kudarcért az orosz űrprogram korábbi fél évszázados leállását hibáztatta a Roszkoszmosz-vezér.
A baleset miatt a Szojuz és Progressz űrhajókat gyártó és az űrtechnológia teljes skáláját fejlesztő Energija Rakéta- és Űrvállalat részvényeinek árfolyama hétfő délelőtt a moszkvai tőzsdén 20,41%-kal, 31 720 rubelre esett.
Bár a küldetés nem érte el a fő célját (a déli póluson való puha leszállást, valamint a Hold talajának elemzését a víz jelenlétének szempontjából), Boriszov szerint így is felbecsülhetetlen tapasztalatokat szereztek a Holdra repülés, a Hold-közeli pályára állás terén és több tudományos kísérlet során. Úgy véli, hogy történtek után a legrosszabb döntés az lenne, ha leállítanák az orosz Hold-programot, és leszögezte, hogy Oroszországnak egyértelműen részt kell vennie a Hold erőforrásainak kiaknázásáért a bolygóközi repülésekhez való felhasználásáért folytatott versenyben.
(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: