A NASA űrszondája hamarosan minden eddiginél gyorsabban száguld és minden eddiginél közelebb merészkedik majd a Naphoz.
Apró pályamódosítást hajtottak végre a NASA egyik űrszondáján, a Nap légkörének tanulmányozására 2018-ban útnak indított Parker Solar Probe-on, hogy (augusztus 21-én) a Vénuszt megközelítve a lehető legjobban kihasználhassa annak gravitációs erejét (hintamanőver*), aminek köszönhetően 635 275 km/órás sebességre gyorsulva száguldhasson majd el a Nap mellett mindössze 7,2 millió kilométerre.
*A gravitációs hintamanőver az égi mechanikában és az űrhajózásban egy égitest gravitációs mezejének és sebességkülönbségének felhasználása egy űreszköz pályájának és sebességének megváltoztatására. Segítségével az űrszondák kevesebb üzemanyag felhasználásával, rövidebb idő alatt érhetnek a Naprendszer távolabbi égitestjeihez. A hintamanőver felhasználható az űrhajó sebességének növelésére, de csökkentésére is. (Wikipédia)
Ha mindez sikerül, akkor a NASA napszondája sebességi, illetve a Naphoz való közelségi rekordot is megdönti.
2024-ben azonban még ennél is gyorsabb lesz és közelebb merészkedik a központi csillagunkhoz, ugyanis a Vénuszhoz visszatérve ismét erőt gyűjt a Parker Solar Probe, hogy aztán 2024-ben 700 ezer km/órás sebességgel haladva 6,2 millió kilométerre közelítse meg a Napot – viszonyításképpen: a Föld 150 millió kilométer távolságra van a Naptól.
(Forrás: Interesting Engineering, fotó: NASA)
Ez is érdekelhet: