Kevés az esély az elveszett tengeralattjáró megmentésére, szinte a lehetetlent kellene teljesíteni.

Vasárnap eltűnt a Titanic roncsaihoz indult expedíciós merülőhajó, a Titan nevet viselő kis tengeralattjáró, ami öt fővel a fedélzetén igyekezett az 1912-ben elsüllyedt Titanic roncsához lemerülni az Atlanti-óceán mintegy 3800 méteres mélységébe, a keresését természetesen azonnal megkezdték.

A University College London tengerészmérnök professzora, Alistair Greig, két forgatókönyvet is felvázolt a Titannal kapcsolatban. Mint elmondta, a tengeralattjárók általában rendelkeznek egy olyan ballasztsúllyal, amelyet vészhelyzetben ki tudnak engedni, és így a felhajtóerő segít a felemelkedésükben. Ha kommunikációs és/vagy elektromos hiba történt, ez esetben a Titan valószínűleg valahol a felszínen lebeg, és várja a mentést – és ebben az esetben is sietni kell, merthogy:

Akkor sincs esélyük kiszabadulni az eltűnt tengeralattjáró utasainak, ha a felszínre érnek valahol

Jó esetben is csak 96 órára elegendő oxigén maradt a tengeralattjáróban tartózkodó öt főnek.

A másik forgatókönyv szerint viszont, ha a hajótest szivárog, akkor súlyosabb a helyzet. Ha ugyanis lesüllyedt a fenékre, és saját erőből nem képes felszínre emelkedni, a mentés lehetőségei nagyon korlátozottak. Ha le is jutnának a búvárhajóhoz, kétséges, hogy a nyílásához tudnának csatlakozni – a számítások szerint jó esetben is csak 96 órára, azaz négy napra elegendő oxigén maradt az eltűnt tengeralattjárón, azaz ennyi idejük van a mentőcsapatoknak is, hogy még élve menthessék ki az öt utasat.

Akkor sem egyszerű a helyzet, ha megtalálják a mélyben, a CNN ezzel kapcsolatban ugyanis azt írja, hogy

a valaha volt legmélyebb víz alatti mentés 1973-ban történt, akkor Roger Chapmant és Roger Mallinsont hozták sikeresen a felszínre  480 méteres mélységből, ők 76 órán át voltak a Pisces III tengeralattjáró fogságában. A Titanic roncsai viszont ennél mintegy 3200 méterrel mélyebben vannak, vagyis sokkal mélyebben.

A keresést nehezítő további tényezők közé tartozik a távoli elhelyezkedés, a helyi időjárási viszonyok, valamint olyan ismeretlen tényezők, mint a búvárhajó állapota és az, hogy van-e rajta működő berendezés, például akusztikus jeladó, amelyet a keresőcsapatok észlelhetnek. És ott van még az időjárás is, a CNN meteorológusai szerint a térségben akár két méter magas hullámok és ködös időjárás is nehezítheti a keresést – bár ez nem szokatlan abban a régióban, a keresőcsapatok számára késedelmet okozhat.

Sajnos nagyon úgy tűnik, hogy kevés az esély az elveszett tengeralattjáró megmentésére, szinte a lehetetlent kellene teljesíteni.

(Forrás: CNN, fotó: Hamish Harding)

Ez is érdekelhet:

Így néz ki egy forgalmi dugó a Mount Everest hegycsúcsán

Valahol ez azért egészen szomorú látvány.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában