A Zwicky Transient Facility (ZTF) égboltfelmérő program kutatói belenyúltak a tutiba: kiszúrtak ugyanis egy aszteroidát, amelynek igen különleges pályája van – az égitest ugyanis a Föld, valamint a Vénusz pályáján belül mozog.

Az aszteroidát január 4-én azonosították az égboltfelmérő programon belül, a ZTK09k5 jelölésű kisbolygó végül a 2020 AV2 ideiglenes elnevezést kapta.

És mivel nem ismertünk még eddig olyan aszteroidát, amely teljesen a Vénusz pályáján belül is van, a besorolás szerint egy új osztály első képviselőjét azonosították a kaliforniai Palomar-hegyi Obszervatórium munkatársai, Bryce Bolin, Frank Masci és Quanzhi Ye.

Kékkel a Föld, lilával a Vénusz, sárgával az aszteroida, vörössel pedig a Merkúr pályája látható

Az aszteroida 151 nap alatt kerüli meg a Napot, a pályasíkja 15,8 fokos szöget zár be az ekliptika síkjával, így a pályája eléggé kiemelkedik, valamint alábukik a földpálya síkjához képest. A felfedezés után a távolról irányítható iTelescope Net robottávcsövekkel felvételeket is készítettek a 2020 AV2-ről:

Becslések szerint az aszteroida átmérője 1 és 3 kilométer között lehet, a Merkúr és a Vénusz zavaró hatásai miatt pedig a pályája idővel könnyen módosulhat.

Ez is érdekelhet:

Valószínűleg még sosem készítettek a Holdról ilyen részletgazdag képet

Lényegében minden egyes vulkán vagy lávafolyam megtalálható rajta.

(forrás: Csillagászat, LiveScience)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A cipőkollekció, melyben kompromisszumok nélkül lehetsz szabad, egyedi és vagány

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

Új nyelv alakult ki a Nemzetközi Űrállomáson, hogy megértsék egymást az asztronauták

További cikkeink a témában