Nem most történt, de most derült ki.

2022. október 9-én hét percen keresztül egy 1,9 milliárd fényévre lévő gigantikus szupernóva-robbanásból származó gamma-kitörés/felvillanás (GBR) nagy energiájú fotonjainak jelenlétét regisztrálták a földi teleszkópok – a csillagászok szerint ez, vagyis a GRB 221009A jelű gamma-kitörés volt a valaha észlelt legnagyobb energiájú ilyen jelenség, aminek felvillanása 70-szer fényesebb volt, mint az addigi rekordtartó.

Mostanra pedig már az is kiderült, hogy a jelenség a légkör minden szintjét elérte (egészen a felszín fölé, mindössze 60 kilométeres magasságig hatoltak), és az 50 és 1000 kilométeres magasság között húzódó ionoszféra atomjait is ionizálta, valamint rövid időre ugyan, de kikapcsolta Földünk védőpajzsát, a bolygónkat káros sugárzásoktól védő ózonréteget.

A szakértők mindez egyértelműen rávilágít arra, hogy egy közelebbi gamma-kitörés simán elpusztíthatja a Föld ózonrétegét

– szimulációk szerint egy Tejútrendszeren belüli szupernóva évekre képes lenne kiiktatni azt, ami vélhetően katasztrófális hatással lenne bolygónkra nézve, a földi élet tömeges pusztulást is okozhatná.

(Forrás: Science.org, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így ápold a bőröd, hogy a téli hónapokban is jól nézz ki

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?

További cikkeink a témában
5 +1 síterep, amire nem gondolnál elsőre, mégis nagyon megéri kipróbálni
Hirdetés