Nem sokkal az ősrobbanás után alakult ki.

A James Webb űrteleszkóppal megtalálták az ősrobbanás óta folyamatosan táguló univerzumunk eddigi legtávolabbi galaxisát: a JADES-GS-z13-0 jelű csillagrendszer 33 milliárd fényévre a Földtől. A kutatók szerint a galaxis nem sokkal az ősrobbanás után, mindössze 330 millió évvel alakult ki, amit a csillagászatban igen rövid időnek számít:

A szakértők azt is elárultak, hogy az ominózus objektum mellett további három, hasonlóan távoli galaxist is sikerült azonosítani. A kutatás társszerzője, Emma Curtis-Lake csillagász szerint

„ezek a galaxisok a látóhatárunk peremén helyezkednek el. Némelyik messzebb van, mint amit a Hubble látni tud. Ez egy rendkívül izgalmas felfedezés a küldetés szempontjából.”

Az köztudott, hogy minél távolabbi objektumot figyelünk meg, annál messzebb tekintünk vissza időben is. Kevés módszer létezik annak mérésére, hogy milyen messze is van egy galaxis valójában. Az egyik legegyszerűbb a színek vizsgálata: minél vörösebb az adott objektum, annál távolabb van. Ez az univerzum tágulásának köszönhető, ugyanis ahogy a téridő tágul, a fény hullámhosszai a spektrum vörös vége felé tolódnak el – ezt vöröseltolódásnak is nevezik.

(Forrás: IFL Science, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Akkora aszteroida csapódott be a Marsba, ami a Földön kiirtotta a dinoszauruszokat

Az aszteroidabecsapódás ereje 500 ezer és 13 millió megatonna TNT robbanásával volt egyenértékű.

Valaki a teljes világegyetemet megépítette a Minecraftban

A játékban, ahol szinte bármit meg lehet építeni, megalkották a világmindenséget.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában