Egy lépéssel közelebb kerülhettünk ahhoz, hogy a Holdra költözhessünk.

Kutatók mintegy 50 éve állapították meg, hogy barlangok lehetnek a Holdon. A holdkutató űrszonda 2010-ben képeket készített a gödrökről, amelyek a szakértők szerint barlangok bejáratai lehetnek. A mélységüket azonban nem tudták megállapítani, mint ahogy azt sem, hogy beomlottak-e. Egy új, a Nature Astronomy folyóiratban publikált tanulmány azonban ezekre a kérdésekre szolgált válaszokkal.

A Trentói Egyetem két olasz kutatója, Leonardo Carrer és Lorenzo Bruzzon arról számolt be értekezésében, hogy nem messze attól a helytől, ahol 55 éve, egészen pontosan 1969. július 20-án Neil Armstrong és Buzz Aldrin első emberként landolt állandó kísérőnk felszínén, egy olyan barlang nyílik a mélybe, amely akár állandó bázisnak is alkalmas lehet a későbbi asztronauták számára.

Az ilyen helyek természetes menedékként szolgálhatnának az űrhajósok számára, megvédve őket a kozmikus sugárzástól és a napsugárzástól, valamint a mikrometeoritok becsapódásától.

A Nyugalom tengerének nevezett régióban, az Apollo–11 leszállóhelyétől mintegy 400 kilométerre található barlang mintegy száz méter mély és száz méter átmérőjű (ez a Holdon eddig felfedezett legnagyobb), az üreg pedig a felszín alatt még tovább folytatódhat.

„Tulajdonképpen a földi élet is a barlangokban kezdődött, tehát logikus, hogy az emberek a Holdon is élhetnek bennük”

– mondta Carrer professzor, aki társával a NASA holdkutató űrszondájának, az Lunar Reconnaissance Orbiter radarjától kapott adatait elemezte és hasonlította össze a földi lávacsatornák jellegzetességeivel.

A Hold felszínén felfedezett gödrök többsége ősi lávamezőkön található, de a kutatók szerint néhány az égitest déli pólusán is lehet, ahol az örökké árnyékos kráterek a feltételezések szerint jeget is őrizhetnek, ami ivóvizet és rakéta-hajtóanyagot biztosíthat az űrhajósoknak.

(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

A Föld gravitációja megváltoztatta egy nagyobb aszteroida pályáját

A Föld közelebb húzott magához egy nagyobb aszteroidát, és nem tudni, milyen közel kerül bolygónkhoz a legközelebbi találkozáskor.

Így néz ki a Mars Grand Canyonnál is nagyobb repedése

A Mars ezen „sebhelye” mintegy 600 kilométer hosszú.

Így néz ki 3 millió km-es távolságból a Föld és a tőle 380 ezer km-re keringő Hold

Útban a Földtől 300 millió kilométerre lévő aszteroidához még visszanézett a bolygónk felé az űrszonda.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés