Köszi, hogy vagy, mágneses mező!
A Föld felszínét bolygónk mágneses mezője védi a nagyenergiájú kozmikus sugárzástól, ugyanis megszűri és eltéríti azok nagy részét már vagy négy milliárd éve. Ez a pajzs tette lehetővé az élet kialakulását a Földön, és a mai napig fontos szerepe van az élet fenntartásában is. A NASA egyik szakértője, Miles Hatfield – még 2019-ben – elárulta, hogy védelmezőnk mennyire brutális munkát végez:
A Föld mágneses mezője másodpercenként 1,5 millió tonna, a Napból másodpercenként 160 km/másodperces, azaz több mint 57 ezer km/órás sebességgel szüntelenül távozó napszélként ismert áramló plazmát szűr meg és térít el a bolygónk útjából.
Ahogy ezen az animáción is látható, a Föld azért nincs teljesen védve, a pólusainak közelében példádul a mágneses mező egy része tölcsérként nyúlik le bolygónkhoz, amin keresztül a napszél egészen a légkörig lejuthat, ebben az esetben pedig megzavarhatja – többek között – a műholdakat, valamint a rádió- és GPS-jeleket is.
Egyébként a Naprendszer külső körülményei a várakozások szerint még mintegy 1,5 milliárd évig támogatják az élet jelenlétét, ezután viszont az egyre fényesebbé váló Nap el fogja tüntetni a Föld bioszféráját.
(Forrás: Phys.org, fotó: NASA)
Ez is érdekelhet: