Szovjetunióban járunk, azon belül is Ukrajna északi részén, a Csernobili járásban. 1986. április 26-át írunk. Hajnali 1 óra 23 perckor a környékbeliek élete örökre megváltozik, ugyanis robbanás történik a Pripjaty folyó partján lévő atomerőmű 4-es blokkjában. Másnap megkezdődik több mint 300 ezer ember kitelepítése, a többi már történelem.

Az erőműbaleset 12 kilométerre volt a kis mezővárostól, Csernobiltól, és 3 km-re Pripjatytól, amely az erőmű dolgozóinak az alvóvárosának számított. Előbbi gyakorlatilag lakhatatlanná vált: állandó lakosa ma alig van, többnyire csak ott dolgozó emberek, akik egyszerre csak 15 napot tölthetnek a környéken. És bár a járási központ Csernobil került be inkább a köztudatba, Pripjaty települését érte a nagyobb tragédia:

az egykor 46 ezres város – melynek a lakossága ma 80 ezer körül lenne – ma már teljesen szellemvárossá vált.

Ana Dumitru pedig ellátogatott Pripjatyt városába, hogy lencsevégre kapja a jelenlegi helyzetet. És hát röviden összefoglalva: a térség továbbra is súlyosan nyomasztó látványt nyújt.

Ez is érdekelhet:

A Boston Dynamics robotkutyáját elvitték Csernobilba, hogy körbeszaglásszon kicsit

A Spot nevű robotkutyát elvitték Csernobilba, hogy körbeszaglásszon kicsit, és megmérje a térség sugárszennyezettségi szintjét.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában