Így nézhetett ki a modern ember elődje.

1908-ban katolikus papok egy csoportja egy dél-közép-franciaországi barlangban emberi csontvázra bukkant. Mivel a közel teljes egészében fennmaradt maradvány álkapcsaiból hiányzott néhány fog, „öreg embernek” nevezték el a leletet. A szakértők további vizsgálatai később kimutatták, hogy a csontváz a mai/modern ember (Homo sapiens) egy közeli rokonáé, a körülbelül 40 ezer évvel ezelőtt kihalt neandervölgyi emberé lehet.

Az Austin-i Texasi Egyetem antropológiai tanszékének honlapja (efossils.com) szerint a csontvázon a neandervölgyi ember számos jellegzetes vonása megtalálható, köztük a túlméretezett szemöldökgerinc, a lapos koponyaalap és a nagy szemgödrök.

115 évvel a csontváz felfedezése után szakértők pedig nemcsak azt tudták megállapítani, hogy az „öreg ember” körülbelül 40 éves korában hunyhatott el valamikor 47-56 ezer ezelőtt, de Cícero Moraes brazil 3D-grafikusnak és csapatának sikerült az arcát is rekonstruálni – íme:

A teljes képekért és a nagyobb felbontásért kattints a fotókra!

A rekonstruáláshoz többek között a koponyáról készült CT-felvételeket használták, azonban mivel a koponya alakja csak korlátozott betekintést enged abba, hogyan jelenik meg például az izom, a zsír és a bőrszövetek egy személy arcán, élő alanyokon tanulmányozták, miként illeszkedhettek azok a koponya csontjaihoz.

(Forrás: Live Science, fotó: Cícero Morae)

Ez is érdekelhet:

Rekonstruálták egy 50 ezer éve kihalt emberfaj arcát

Hobbitokként is szokták nevezni őket, amivel a Gyűrűk Ura félszerzeteire utalnak.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Hónapokig tartana leírni a világ eddigi legnagyobb prímszámát

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés