„A koponyája különleges alakú.”
Bár Tutanhamon egy évtizedig uralkodott az egyiptomi történelem egy fontos szakaszában, történelmi szempontból csak mérsékelten volt jelentős, ám így is az egyik, ha nem a leghíresebb ókori egyiptomi fáraónak számít. Ez igazából annak köszönhető, hogy a Királyok völgyében 1922-ben felfedezett sírja az egyetemes régészet legnagyobb szenzációja, ugyanis ez az egyetlen teljes épségben megmaradt fáraósír.
Egy nemzetközi kutatócsoport nemrég elkészítette Tutanhamon fáraó minden eddiginél pontosabb háromdimenziós arcmintáját, amihez múmiája teljes koponyájáról készült CT-felvételeket, valamint a régészek által a koponyáról készített röntgenfelvételeket és méréseket használták fel – íme:
Az adatok tanulmányozása és a (megközelítő) rekonstrukció során a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy Tutanhamon fáraó feje nemcsak egyedülállóan formásan kerekedett, de az agytérfogata is rendkívül nagy volt – egy átlagos ember agytérfogata körülbelül 1234 köbcentiméter, míg a fáraóé 1432 köbcentiméter volt.
„A koponyája különleges alakú. A méréseink rokonságot mutattak olyan koponyákkal, amelyek koponyaátalakításon estek át, azonban Tutanhamon esetében ez nem történt meg. Bár sajátos, hosszúkás alakja van, minden arra utal, hogy természetes koponyáról van szó”
– mondta a tanulmány társkutatója, Cícero Moraes brazil 3D-grafikus, aki a fentebb látható posztot is közzétette a Facebook-oldalán.
(Forrás: LiveScience, Wikipédia, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: