A forradalom küszöbén állunk, ugyanis az eddigi legkisebb röntgenezhető anyagnak 10 000 atomból kellett állni.
Amióta az 1800-as évek végén felfedezték a röntgensugarakat, számos területen nélkülözhetetlen eszköznek számítanak. Az anyagba való behatolási képességük miatt mára nélkülözhetetlennek a képalkotási célokra, például az orvostudományban vagy a régészetben.
Az eddigi legkisebb röntgenezhető anyagnak 10 000 atomból kellett állnia, viszont az Ohio Egyetem és a Chicagói Egyetem kutatóinak a világon elsőként sikerült készíteniük egy röntgenfelvételt egyetlen atomról – a felvétel egyébként kísértetiesen hasonlít a világ első, fekete lyukról készült képére:
Nem akarunk a fizika mélységeibe belemenni, de a lényeg, hogy a kutatóknak egy új módszerrel sikerült egy vas és egy terbium atomot megröntgenezniük. Mindez pedig forradalmasíthatja az anyagok detektálását, sőt, a kutatás vezetője és az Ohiói Egyetem Nanoszintű és Kvantumjelenségek Intézetének igazgatója, Saw Wai Hla egészen odáig ment, hogy
„ez a felfedezés át fogja alakítani a világot”, ugyanis lehetőséget kínálhat például arra, hogy új gyógymódokat találhassanak különböző betegségekre.
(Forrás: Ohio University, Interesting Engineering, fotó: Ohio University, nyitókép: Getty Images)
Ez is érdekelhet: