Tekintve, hogy a Nap 150 millió kilométerre van a Földtől, ez igencsak figyelemre méltó.

A Nap a benne zajló fizikai folyamatok hatására annyi energiát bocsát ki, amivel képes megvilágítani és megmelegíteni a bolygónkat (és a Naprendszer többi részét is). Bár nem érzékeljük, de központi csillagunk mindemellett pedig még hangos is. Az egyetlen ok, amiért nem halljuk a Napunkat (és a többi kozmikus hangokat), az az, hogy az emberi fül számára hallható frekvenciájú hangok nem terjednek az űr közel tökéletes vákuumában – a legüres térben nincsenek, pontosabban csak nagyon ritkák benne a részecskék, amelyek a rezgéseket továbbíthatnák.

Craig DeForest vezető heliofizikus (a Napban zajló fizikai folyamatokkal foglalkozó tudományág) elmondta, hogy milyen hangos lenne a központi csillagunk, ha a hang úgy tudna utazni az űrben, mint a Föld légkörén keresztül:

a Nap nagyjából 100 decibeles zajt csapna, ami majdnem olyan hangos, mintha egy rockkoncert vagy egy forgalmas éjszakai szórakozóhely hangfala mellett állnánk – ez igencsak figyelemre méltó, tekintve, hogy a Nap 150 millió kilométerre van tőlünk.

Számos tudományos műszernek – például a Földtől 1,6 millió kilométerre a Nap körül keringő SOHO-nak – köszönhetően azonban tudhatjuk, milyen hangokat ad ki a Napunk. Ehhez egyébként a kutatóknak több tízezerszeresére kellett felgyorsítaniuk az észlelt rezgéseket (több hetes rezgéseket sűrítettek néhány másodpercbe):

(Forrás: IFL Science, fotó: ESA)

Ez is érdekelhet:

A Hubble lefotózta azt, ahogyan a Föld is megszülethetett

Ilyen egy kozmikus építkezési terület.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés