Gyakorlatilag egy közepes lakás alapterületével felérő tükörként veri vissza fényt.

Az éjszakai égbolt legfényesebben látható objektumai közül az egyik nem egy csillag vagy egy bolygó, hanem egy ember alkotta tárgy: az AST SpaceMobile BlueWalker–3 elnevezésű kommunikációs műholdja.

Ez az alacsony Föld körüli pályán keringő szatellit azért tűnik a Földről nézve ennyire fényesnek, mert egy – közepes lakás alapterületével felérő – 64 négyzetméteres antennacsoporttal rendelkezik, ami lényegében egy óriási tükörként viselkedve veri vissza a fényt a szemünk irányába.
A BlueWalker–3 által hagyott fénynyomvonal az éjszakai égbolton – szaggatottságát az expozíció közötti szünetek okozzák

A világ nemzeti csillagászati társaságait egyesítő nemzetközi szervezet, a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) elfogadhatatlanul fényesnek tartja az objektumot, ami fényszennyező hatás mellett ráadásul még rádiózavart is okoz.

Az AST SpaceMobile egyébként a közeljövőben még vagy kilencven hasonló műholdat tervez alacsony Föld körüli pályára küldeni – ott kering ugye a SpaceX egyelőre még csak több ezer Starlink-műholdja is.

Fontos azt tudni, hogy a rengeteg műhold jelenléte az égbolton nemcsak jelentősen korlátozza a óriástávcsövek használatát, de igencsak megnehezíti a földközeli kisbolygók, azaz aszteroidák észlelését és felfedezését is.

(Forrás: Space.com, fotó: KPNO/NOIRLab/IAU/SKAO/NSF/AURA/R. Sparks)

Ez is érdekelhet:

Így néznek ki a lángok az űr súlytalanságban

A kínai űrállomáson megcsinálták azt, amit az ISS-en szigorúan tilos.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában