Az elmúlt 10 milliárd év során szerzett ismereteinket írja felül.

A kanadai Victoria Egyetem kutatói a James Webb űrteleszkóp (JWST) segítségével többezer, egészen pontosan 1672 olyan – a Tejútrendszerhez hasonlító – galaxisra bukkantak, amiknek elvileg nem is szabadna létezniük.

A felfedezés ugyanis az univerzum 10 milliárd évvel ezelőtti állapotát tükrözi, ami azért is érdekes, mert egészen eddig azt tartották a szakértők, hogy a világegyetem azon időszakában a végbemenő heves galaktikus egyesülések lehetetlenné tették az ilyen, törékeny galaxisok puszta létezését is.

A The Astrophysical Journalban szeptember vége felé közzétett tanulmány társszerzője és a Manchesteri Egyetem extragalaktikus csillagásza*, Christopher Conselice szerint

„eredményeink alapján a csillagászoknak újra kell gondolniuk az első galaxisok kialakulásáról és a galaxisok evolúciójáról az elmúlt 10 milliárd év során szerzett ismereteinket”.

*Az extragalaktikus csillagászat a csillagászat tudományának azon ága, ami az univerzum Tejútrendszeren kívüli objektumaival foglalkozik. A vizsgálódásának területe a Tejútrendszer peremétől a vörös határig terjed, ami az a legtávolabbi hely és legrégebbi állapot, ahonnan (illetve amilyen régről) bármilyen információ képes eljutni hozzánk.

A legtöbb galaxiskeletkezési elmélet szerint a legkorábbi csillaghalmazok az ősrobbanás után 1-2 milliárd évvel álltak össze törpegalaxisokká, majd ezt követően ezek elkezdték kannibalizálni. Ezen heves folyamatok mintegy 10 milliárd évvel később olyan nagy galaxisokat eredményezett, mint a Naprendszerünknek is is otthont adó Tejútrendszer.

(Forrás: LiveScience, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Napra pontosan kiszámolták, mikor találhatja el a Földet egy aszterodia a legnagyobb valószínűséggel

A becsapódása a valaha megépített legnagyobb hatóerejű atomfegyver több mint hússzorosával felérő robbanást eredményezne.

Egyre inkább valószínű, hogy alkalmas az életre a Jupiter egyik holdja

A Földön kívül is lehetnek élhető körülmények a Naprendszeren belül.

Így néz ki 300 millió kilométerről, ahogy a Hold megkerüli a Földet

A Mars körül keringve készítette a felvételt az ESA űrszondája.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában