Egy friss kutatás szerint egyetlen elszívott cigaretta akár 20 perccel is lerövidítheti az életedet. A tanulmány arra világít rá, hogy a dohányzás hosszú távon rendkívül káros az egészségre, de az azonnali hatásai is jelentősek lehetnek.

A brit egészségügyi minisztérium megbízásából a University College London kutatói a dohányzás különféle szív- és érrendszeri, valamint légzőszervi megbetegedésekre gyakorolt hatását vizsgálták, és eredményeik szerint a dohányfüstben található több mint hétezer vegyi anyag jelentős károkat okozhat a sejtekben és szövetekben, gyorsítva az öregedést és növelve a halálozási kockázatot. A tanulmány célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás ártalmaira, különösen a fiatalabb generációk körében.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a dohányzás abbahagyása jelentősen javíthatja az életminőséget és a hosszú élettartam esélyét.

Az új becslések szerint egy átlagos férfi minden elszívott cigarettával 17 percet veszít az életéből, míg egy nő 22 perccel rövidíti meg az életét minden egyes cigarettával

– korábban ez a becslés 11 perc volt. Azt mondják, aki abbahagyja a dohányzást, egy hét alatt egy teljes nappal hosszabbíthatja meg az életét, nyolc hónappal a leszokás után valószínűleg egy egész hónappal tovább élhet, mintha tovább dohányzott volna.

A dohányzás ráadásul elsősorban a viszonylag egészséges középső éveket emészti fel, nem pedig az élet végi időszakot,

amelyet egyébként is gyakran krónikus betegségek jellemeznek. „Az egészségünkért tett minden lépés, például a dohányzás elhagyása, mérhető különbséget jelenthet az életünk hosszában és minőségében” – mondta a kutatás vezetője. Ez az új adat ismét megerősíti, hogy a dohányzás nemcsak hosszú távon, hanem már az első szál cigaretta elszívása után is komoly kockázatokat rejt.

Ez is érdekelhet:

Magyar kutatók megtalálták a módját, miként lehetne leszoktatni a dohányzásról az embereket

Bár manapság egyre cikibb cigizni, a dohányzás továbbra is súlyos közegészségügyi problémának számít világszerte.

Egy új kutatás szerint a dohányzás okozta sejtszintű károsodás nem visszafordítható

Magyar kutatók igazolták először hogyan járul hozzá a dohányfüst a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásához, és miért tehető felelőssé a folyamatosan fennálló gyulladásért.

A rendszeres dohányzás agyzsugorodást okozhat

A vizsgálatok arra is kitérnek, hogy a leszokás visszafordíthatja a térfogatvesztést, bár az agy feltehetőleg sosem nyeri vissza teljes, egészséges méretét.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?

Jókora akkumulátort kapott a Honor középkategóriás mobilja

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában
Tíz dolog, amivel boldoggá tehetsz egy gamert karácsonykor
Hirdetés