Egy másik csillag körüli bolygórendszerből érkező objektumot még 2017-ben fedezték fel, azóta vita övezi.
2017 októberében fedezték fel az első olyan aszteroidát, amely a csillagközi űrből érkezett a Naprendszerbe. Kicsit érthetőbben: a 400-800 méter hosszú, 96 500 km/órás sebességgel haladó, szivarformájú, 'Oumuamua nevet viselő égitest egy másik csillag körüli bolygórendszerből érkezhetett – erre az aszteroida sebességének és röppályájának vizsgálatából jutottak a kutatók.
Felfedezése óta azonban komoly vita övezi az 'Oumuamuát. Vannak, akik szerint nem természetes folyamatok hozták létre az objektumot, hanem egy idegen civilizáció kreálmánya lehet.
Ezt az álláspontot képviseli a Harvard Egyetem világhírű fizikusa, Avi Loeb és a Koreai Csillagászati és Űrtudományi Intézet munkatársa, Thiem Hoang is, akik közös tanulmányukban indokolják tézisüket.
Az adatok szerint az objektum egyre gyorsul, az aszteroidahívők ezt annak tudják be, hogy az 'Oumuamua molekuláris hidrogénből állhat, sebességnövekedése pedig a Naphoz közeledve a felszínéről láthatatlanul távozó hidrogén miatt lehetséges.
Ezzel szemben Loeb és Hoang azt állítja, hogy
- a fagyott hidrogén az űr legsötétebb régióiban is túlságosan felmelegedne ahhoz, hogy egy ekkora objektumot hozzon létre, illetve
- valószínűtlen, hogy egy ilyen repülő hidrogénjéghegy képes ilyen nagy távokat megtenni.
(Forrás: 24, fotó: Getty Images)